
Поводом обележавања Дана Библиотеке “Бора Станковић” организовано је књижевно вече и представљање књиге “Бити писац/списатељица”, коју су приредиле Јасмина Нинков, управница Народне библиотеке Србије и Исидора Ињац, уредница културних програма Народне библиотеке Србије.
Књига двеју ауторки доноси разговоре са 23 савремена писца, дајући један другачији поглед на њих, њихов рад, стваралачке мисли и емоције.
– Могу да кажем да је у питању програм који је јако актуелан, две коауторке Исидора Ињац и Јасмина Нинков.
Тема је јако битна, савремено стваралаштво из визуре две библиотекарке, које су велики професионалци и мислим да је то значајно дело за промоцију и афирмацију наше књижевности – каже директор Јавне библиотеке „Бора Станковић“, Зоран Најдић.
Издање је урађено треојезично, тако да су интервјуи преведени и на енглески и француски језик, истичу ауторке.
– Сами одговори на питања су књижевност по себи, јер писци када одговарају на питања у ствари стварају једно ново књижевно дело.
У књизи нема биографских података, података о нагрљадама и тако даље, то је нешто што данас сви могу да изгуглају.
Али оно што не могу да нађу, то је управо ово расветљавање и осветљавање стваралаштва писаца који се налазе у књизи – указује Јасмина Нинков.
– Интервју са свким од њих је био изазов.
Сви су интересантни, самим тим што су у питању најнаграђиванији писци, заиста бисери савремене српске књижевности.
Грех би био издвајати нечији одговор, али, ево, бићу храбра.
Михајло Пантић је на питање шта за њега значи бити писац, одговорио „Хм“.
Дакле, он је, као мајстор кратке приче, пожелео да тај одговор буде најкраћи, јер заиста и јесте најтеже да се у неколико реченица каже шта за њих значи то што раде цео живот, а то је писање – истиче Исидора Ињац.
Вече је приређено у дворишту Музеј-куће Боре Станковића, а традиционално су уручене и награде највернијим читаоцима у претходних годину дана.
Догађају су присуствовали и помоћник градоначелника Игор Младеновић, као и градски већници Дарко Раденковић и Горан Младеновић.
Највернији читалац на одељењу за одрасле градског одељења Библиотеке је Слађан Томић, док је на дечјем највише књига прочитао Лазар Јовановић, ученик шестог разреда ОШ „Вук Караџић“.
На одељењу у Доњем Врању најактивнији су били Верица Стојковић на одељењу за одрасле и Каја Цветковић, ученица трећег разреда ОШ „Радоје Домановић“.
У библиотеци у Врањској Бањи највише књига прочитала је Миљана Јовановић, док је на дечјем највише читала Лана Јовановић.
Уручене су награде и највернијим читаоцима на одељењу у Вртогошу, где је најактивнија била Слађана Љубић међу одраслима и Софија Јовановић, ученица петог разреда ОШ “1. мај.”
У Ратају је највреднији био Михајло Станковић, ученик другог разреда ОШ „Бранислав Нушић“, а у Власу Виктор Станковић, такође ученик другог разреда ОШ „20. октобар“.
На овај начин Јавна библиотека “Бора Станковић“ обележила је 147. годишњицу постојања.

