Потписан протокол у области превенције и заштите менталног здравља младих

Град Врање потписао протокол

У сали Скупштине града Врања потписан је Протокол о сарадњи у области превенције и заштите менталног здравља деце, адолесцената и младих на територији града Врања. Протокол о сарадњи потписале су све релевантне институције и организације града које се баве децом и младима.

Протокол о сарадњи у области превенције и заштите менталног здравља деце, адолесцената и младих предвиђа заједнички ангажман свих релевантних институција које се баве децом и младима ради успостављања одрживих, ефикасних и делотворних политика, услуга, међусекторске сарадње органа, правовременог и усклађеног поступања и упућивања и континуитета подршке деци, адолесцентима и младима ради превенције и заштите њиховог менталног здравља. 

Заменик градоначелника Милан Илић

Заменик градоначелника Милан Илић истакао је, приликом потписивања, да је важно да сваки млади човек добије подршку која му је потребна: “То је питање које се тиче читаве заједнице. Начин на који бринемо о менталном здрављу младих говори много о томе какво друштво желимо да градимо и какву будућност остављамо генерацијама које долазе“, рекао је Илић. 

Протокол који данас потписујемо представља важан корак у превенцији и заштити менталног здравља дее и младих. Његов циљ није да створи нове обавезе, већ да повеже постојеће ресурсе, знања и капацитете које већ поседујемо. Локална самоуправа је поуздан партнер свим актерима који раде на унапређењу и добробити положаја младих. Наша улога је да подстичемо сарадњу, повезујемо актере и пружамо подршку иницијативама које доприносе квалитетнијем животу наших суграђана, рекао је Илић.

О међусекторској сарадњи и подршци система говорила је заменица директора УНИЦЕФ-а Карол Вињо. Како је истакла потписивање овог протокола је важан корак ка побољшању квалитета живота младих. Није реч само о протоколарном чину, већ о јачању међусекторске сарадње.

Потписивањем овог протокола данас, Врање постаје четврти град који представља пример свим осталим градовима. Потписивањем овог протокола Град преузима обавезе дефинисане на републичком нивоу. Ја сам пресрећна када могу да прочитам имена оволико потписница из свих установа и институцијама које се баве децом и младима. Врање је већ показало снажну подршку родитељству и младима у претходонм периоду. Уверени смо да ће Град Врање са свим партнерима реализовати све активности дефинисане овим протоколом, рекла је Карол Вињо, заменица директора УНИЦЕФ-а.

Модел локалног протокола и његову улогу представио је градски већник Дарко Раденковић. Формираће се координациони тим на локалу који чине представници кључних система здравства, образовања, социјалне заштите и локалне самоуправе, са могућношћу проширења са омладинским и другим организацијама.

-Фокус је на превенцији и раној подршци. Протокол посебно наглашава рано препознавање тешкоћа, доступност подршке, континуирану помоћ, смањење стигме, развој услуга у заједници. Млади нису само корисници, већ и партнери, нагласио је Раденковић.

На потписивању су говорили и представници релевантних локалних установа и институција које се баве децом и младима, као и партнери на пројекту.

Уследило је потписивање Протокола, коме су присуствовали представници градског руководства, основних и средњих школа, јавних установа, организација и удружења грађана.

Please follow and like us:
Друштво