
Осма жена од почетка године изгубила је живот у породичном насиљу. Немили догађај који је по ко зна који пут узнемирио јавност, догодио се у Крагујевцу када је 41-огодишња жена убијена од стране бившег супружника. О фемициду, релевантним институцијама које се баве породичним насиљем, али и подизању свести свих нас о томе да треба пријавити уколико знамо да је неко жртва насиља, говорили смо са Данијелом Милосављевић градском већницом за социјална питања.
Осам убијених жена од почетка године, број који упозорава да нешто и поред великих напора у апеловању и подизању свести код жртава, али и комшија, рођака, пријатеља, да пријаве насиље, не функционише како треба. Шта радити, коме пријавити и како доћи до тога да не окрећемо главу пред нечијим проблемом, већ да помогнемо? Да ли нам недостаје емпатија или смо занемели од добро познате пароле „ћути и трпи, смејаће се људи, није то мој проблем“?
-Негде се свест променила и код жена, а мислим да све мање трпе насиље и све више пријављују и дефинитивно треба пријавити сваки вид насиља, био он психички, економски, физички, то треба пријавити. Углавном је пракса показала да када дође до физичког насиља, тада иде и пријава, заправо тада се укључују институције, а да пре тога сама жртва не препознаје да трпи насиље, већ када дође до кулминације и физичког напада, онда иде пријава, истакла је Милосављевићева.
Од малена смо учени од старијих да породичне ствари, породичне проблеме не износимо ван кућног прага, женском детету и женама се говори да ћуте и трпе, а околина зна да окрене главу када види насиље, тучу, свађу, под изговором да „није то наш проблем и да се не треба мешати“. Управо, већница Милосављевић апелује на све да пријаве уколико виде или чују да неко трпи било који вид насиља.
-Свако је у обавези уколико има сазнања да неко трпи насиље, да пријави. Сваког грађанина Републике Србије је обавеза да пријави, међутим, добро је познато да ће први комшија који то зна, да се и повуче. Да ли због бојазни да ће доживети неку непријатност од насилника, не желим да тврдим, али као пример у пракси то постоји, додала је наша саговорница.
Последњи фемицид у нашем граду догодио се у августу 2024. године, због озбиљности овог проблема друштва, већница за социјална питања Данијела Милосављевић упућује апел свим жртвама породичног насиља да нису саме, да пријаве насиље и додаје:
-Овим путем апелујем и кажем свим женама, да ниједан Центар за социјални рад неће њима одузети децу и неће дати децу насилнику. Ниједан Центар неће дати такво мишљење, деца уколико су малолетна иду са, условно речено жртвом, а никада неће припасти насилнику, речи су Милосављевићеве.
У 2025. години два случаја убиства жена од стране бившег или садашег партнера забележена су у јануару, један у фебруару, три у марту и један у априлу. Пријавите насиље!