Монаштво је најдивнији драги камен Цркве

На скупу је стотинак учесника

У манастиру Преподобног Прохора Пчињског данас је почео трећи по реду, Светопрохорски монашки сабор. Ово међуцрквено монашко сабрање, које организује православна Епархија врањска, уз сатрудништво Светог манастира Хиландара, под покровитељством Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, одржава се уочи манастирске славе, 1. новембра.

Овогодишњем Светопрохорском монашком сабрању присуствовује око стотину учесника, који ће активно допринети очувању богатог монашког предања и његовој даљој духовној надградњи, најављено је из Епархије врањске.

Сабрање је почело Тропарима Светом Прохору Пчињском и Преподобном Јустину и Ћелијском и Врањском након чега се обратио митрополит врањски Пахомије.

Приближавајући се све више богу, монах се истовремено приближава и човеку, као што зраци светлости постају међусобно све ближи, док са периферије круга стреме ка његовом центру, истакао је митрополит врањски.

– Зато је наше окупљање на тему монаштва, окупљање у име божије, не само спасоносно и црквом благословено, већ и насушно потребно, ако узмемо у обзир множину изазова и искушења са којима се савремено монаштво свакодневно среће – казао је митрополит Пахомије.

Патријарх српски Порфирије због обевеза није могао да присуствује скупу, али је послао поздравно писмо у којем каже да је монаштво најдивнији драги камен и украс Цркве и пожелео благословено и плодоносно сабрање.

У име Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, под чијим покровитељсрвом се одржава овај скуп, присутнима се обратио митрополит браничевски господин Игнатије.

– Циљ нашега живота је заједница са Господом, са сином божијем, са Христом, јер једино тако можемо обезбедити живот и превазићи смрт, која је, како каже апостол Павле, најљући непријатељ читаве творевине.

Управо због тога што, како каже Свети Атанасије велики, чим смо створени, тада смо и смртни – поручио је господин Игнатије.

Од давнина је познато, биљка која се не негује, или ће подивљати, или увенути, рекао је у свом обраћању архимандрит Методије, игуман манастира Хиландар.

– Засуцимо духовне рукаве и са вером у помоћ неба, кренимо са обделавањем благословене биљке монаштва.

Ослободимо је корова погубног утицаја палог света – поручио је архимандрит Методије.

Сабор и овога пута потврђује свој међуцрквени карактер, па поред предавача из Српске Православне Цркве, своје радове представљају и гости из Гватемале, Аргентине, Велике Британије, Русије, Грчке, Румуније и Северне Македоније.

Please follow and like us:
Друштво