Још увек траје упис у припремни разред Музичке школе

Музичка школа „Стеван Мокрањац“ Врање

У Музичкој школи „Стеван Мокрањац“ током целог лета траје упис ученика припремног разреда, које ради по принципу предшколског образовања. У септембру ће бити формиране групе ђака који, након завршетка припремног разреда, знатно лакше уписују и похађају Нижу музичку школу.

Пријемни испити и упис у Нижу, односно Средњу музичку школу су завршени до почетка јуна, каже директорка Музичке школе „Стеван Мокрањац“ у Врању, Тања Близнаковски.

Она додаје да је интересовање, по традицији, било велико, па је осам предвиђених места за Средњу музичку школу лако попуњено.

Након три термина за упис у Нижу музичку школу, уписано је чак и више ученика од предвиђеног броја, јер би, како каже наша саговорница, била штета не пружити шансу за образовање свој талентованој деци која могу и желе да похађају музичку школу.

У току је једино упис ученика за припремни разред који обично траје током целог лета за децу која похађају други разред редовне школе, наводи директорка.

– Упис подразумева да родитељи са децом дођу у школу, попуне пријаву са подацима деце и родитеља, након чега у септембру ми формирамо групе ученика и обавештавамо родитеље када су часови.

Припремни разред ради по принципу предшколског образовања, што значи да деца уче основне појмови о музици, ноте и упознају се са инструментима, тако да им је наредне године, на пријемном испиту за први разред, много лакше да се определе за инструмент који желе да свирају – појашњава Тања Близнаковски.

Као и претходних година, клавир је неприкосновено на врху листе жеља деце, а ових инструмената и има највише у школи.

– Клавир је увек најактуелнији, међутим, не заостају ни други инструменти, као што су гитара и флаута, а имамо доста деце које уписују кларинет, поготово девојчица, што је јако лепо и интересантно – указује директорка.

Додатни простор, закупљен уз помоћ локалне самоуправе, знатно олакшава реализовање наставе, али је потребно уложити средства за обнављање неопходних инструмената.

– Пре свега би требало да подновимо клавире, то су инструменти који су у школи од њеног оснивања пре 45 година, неке инструменте које смо у могућности ћемо репарирати, а они које није могуће средити, мораће да буду замењени новима – наводи наша саговорница. Оптимални узраст у којем дете треба да почне са музичким образовањем је од другог до најкасније петог разреда основне школе, указује наша саговорница, а за посебно талентовану децу која нису кренула на време, пре уписа је предвиђено полагање диференцијалног испита пред стручном комисијом.

Please follow and like us:
Култура Образовање