ЗЗЈЗ у Врању од 16. до 22. септембра спровешће акцију систематске дератизације на територији града Врања. Акција се спроводи по Закону о заштити становништва од заразних болести.
Акција систематске дератизације се у нашем граду изводи сваке године једном до два пута све у зависности од процене епидемиолошке ситуације а све у циљу сузбијања глодара.
– Овом акцијом ће бити обухваћена и градска и сеоска домаћинства која су предвиђена на основу праћења епидемиолошке ситуације ранијих година. Биће обухваћене зелене површине, у граду су то паркови, зелене површине испред стамбених објеката, обале Врањске и Собинске реке, излетишта Ћошка, Пржар, Александровачко језеро и ова акција има за циљ да се тамо где има много глодара смањи њихов број и самим тим спречи ширење заразних болести, које они могу пренети, каже епидемиолог др Слађан Станковић.
У последње време на сву срећу нема новооболелих у Пчињском округу. Ранијих година било је регистрованих случајева сумње на мишју грозницу углавном у сеоским срединама.
– Што се тиче мишје грознице, град Врање и Општина Сурдулица представљају право природно жариште мишје грознице. Ми сваке године региструјемо или случајеве сумње или обољевање од мишје грознице, на сву срећу здравствена служба адекватно реагује у тим ситуацијама. Нисмо имали већи број оболелих , али их региструјемо дуги низ година уназад и пацијенти се шаљу на инфективну клинику у Ниш и такви пацијенти бивају излечени.
Константно прање воћа и поврћа пре употребе, чување намирница у хладним просторијама, само су неки од начина како да се заштитимо од заражавања и преношења мишје грознице.