
Светска федерација спорта за особе са инвалидитетом је недавно у свој програм рада уврстила нови спорт – боћање. Овај спорт је веома стар и једноставан, а кроз историју играо се у разним варијантама и у свим условима, од земље и леда до најмодернијих хала. Своје утиске о наступу на такмичењу које је одржано у Лесковцу, изнео нам је Срђан Трајковић из Удружења особа са параплегијом.
Врањанци су се вратили из Лесковца препуни утисака. Не само организацијом читавог такмичења већ самим спортом којим се никада до сада нису бавили. Срђан Трајковић истиче да је спорт толико једноставан да могу се надметати сви, не само параплегичари.
– За оне који не знају, реч је о веома старом спорту који се свуда у свету игра, у разним облицима. Ја до сада нисам био чуо за боћање и баш сам одушевљен колико је занимљива игра и колико је једноставна. Потребно је да кугла ваше екипе на крају буде ближа центру, а центар је једна мања кугла. Игра се до 11 победа, објашањава правила, али и утиске Срђан Трајковић.
Радост коју доноси сама игра је толико велика да су у Друштву параплегичара Врања одлучили да оснују свој клуб што пре, а да организују и такмичење у току лета. Одлазак пут Лесковца је значајно олакшан Врањанцима захваљујући подршци града. Иако су по први пут се окушали у боћању, освојили су одлично седмо место, а победила је екипа домаћина.
– На жалост завршили смо седми, али то нам је било да се надмећемо по први пут у овом спорту. Учестввоало је 170 такмичара из целе Србије па морам бити задовољан резултатом, рекао је Трајковић.
На простору бивше Југославије боћање је најпопуларније у Далмацији, а познато је и под називом балоте. Данас најпознатија варијанта овог спорта је она на леду која се зове Карлинг и спада у Олимпијске спортове. Сада овај спорт долази и у наш град па нам можда у скоријој будућности донесе и неку међународну медаљу.