
Вечерас је у Омладинском културном центру отворена изложба „Врањска раскош“, а организатор је Центар за културу „Предводница“. Ово је први пут да је тематска изложба овакве врсте организована не само у Врању већ у читавој Србији. Пред врањском публиком изложено је око педесет различитих одевних и украсних предмета које су носили становници Врања током XIX века.
За веома кратко време постојања „Предводница“ је препозната у нашем друштву као чувар традиције. Изложбом под називом „Врањска раскош“ коју су организовали у сали Омладинског културног центра „Предводница“ помера нове границе. Једнодневна поставка одеће, ношњи и накита који су се користили у Врању током XIX века је привукла велику пажњу наших суграђана. Веома ретки и још вреднији примерци из тог доба приказани су бројној публици која је дошла на отварање изложбе.
– Предводница има, поред основне делатности у фолклору, и тај едукативни карактер, а то је приказивање, чување и истраживање врањске традиције из последња два века. Овај приказ има акценат на градску ношњу Врања у XIX веку, и мушку и женску, само што је разумљиво да је женска ношња увек била раскошнија, а то се и овде може видети, рекао је Бојан Ристић, предводник „Предводнице“.
Присутнима су посебно запали за око тепелуци, украс који су носиле жене из Врања у претпрошлом веку. Ова врста ношње је била карактеристична само за Србију, каже Леан Лазић који данас ручно прави ове модне детаље.

– Овде је изложен само један део тепелука које сам покушао да репродукујем на основу података из наших центара и наравно са интернета и старих фотографија. Један тепелук је јако пуно коштао јер је састављен од ситних перли које су се вадиле из Охридског језера. Што се тиче накита који је ишао уз тепелук то су били комплети накита који имају назив „српске гране“, а чинили су га минђуша, огрлица, прстен и грана, рекао је Леан Лазић, етноуметник из Кобишнице код Неготина.
Читава сала Омладинског културног центра Врање одисала је традицијом и правим вредностима које су некада важиле у нашем друштву. Посебну ноту читавом догађају дала су деца која су по први пут имала прилику да виде овакву врсту одеће, накита и ношњи. Изложба „Предводнице“ је вредна сваке похвале и према свим критеријумима могла би да буде приказана по читавој Србији.