
Средина пролећа је време када природа буја. Заједно са тим долази и до развоја неких нежељених појава у виду сезонских или обичних болести. Опасности по човека из прете најчешће од глодара у виду мишје грознице, као и од инсеката, пре свега од крпеља. Које су превентивне мере заштите и како препознати симптоме у раној фази болести, разговарали смо са епидемиологом Слађан Станковић.
Од почетка маја па до октобра је период када је природа најјача. Због тога су потребне посебне мере како би се заштитили од могућих зараза и других болести. Доктор врањског здравственог центра епидемиолог Слађан Станковић каже да нема места за бригу уколико смо обазриви.
– Сада је највећа биолошка активност глодара. Болест мишју грозницу карактеришу висока температура, дрхтавица, притисак је снижен, на кожи се могу јавити тачкаста крварења, а и слузокожа ока је крвава. Увек је важно да спроводимо те основне мере као што је редовно прање руку, прање намирница и да не пијемо воду са непроверених извора, рекао је доктор Станковић.
Боравак у природи је препоручљив за сваког у циљу здравог начина живота. Ипак, оно што зна да нам поквари уживање су крпељи.
– Од деведесетих година прошлог века региструјемо лајмску болест. Последњих година је њена појава слабија, чак и до педесет оболелих у једној години, а ево прошле године су 35 пацијента имала ову болест. Ове године смо регистровали троје болесних од лајмске болести чији главни преносилац крпељ. Важно је да се јавите лекару и да се узима антибиотска терапија и тиме се спречава да болест пређе у хронични статус, каже епидемиолог др Слађан Станковић.
Превенција је најважнија јер је најлакша, најјефтинија и најефикасније елиминише настајање потенцијалних болести. Због тога, пре него се препустите уживању у природи, или имате обавезе које се обављају само у таквом окружењу, потребно је бити само пажљив. Уживање неће изостати, а свакако ћете се заштитити од разних болести.