Математика за Врањанце није баук

За председника Подружнице изабран др Марко Станковић, доцент Педагошког факултета у Врању

У амфитеатру Педагошког факултета у Врању одржана је оснивачка скупштина Друштва математичара Србије – Подружнице за Пчињски округ. За председника Подружнице изабран је др Марко Станковић, доцент Педагошког факултета у Врању.

Друштво математичара Србије, удружење старо 76 година, добило је Подружницу за Пчињски округ. 

У амфитеатру Педагошког факултета у Врању одржана је оснивачка скупштина, којој су присуствовали наставници и професори математике и информатике из школа у округу, математички ентузијасти и љубитељи ове науке.

За председника Подружнице изабран је др Марко Станковић, доцент Педагошког факултета у Врању са катедре за природно-математичке и техничке науке. Он је био и на челу иницијативног одбора за формирање Подружнице за Пчињски округ Друштва математичара Србије, који већ дуже време ради на формирање огранка.

– Подружница је првенствено намењена професорима математике и информатике, настваницима и учитељима, али и свим другим љубитељима ове науке. Чланови могу постати и млади таленти и сви ученици.

Циљеви су нам промоција и популаризација математике и подршка младим талентима, а помагаћемо и све активности око семинара и других стручних окупљања – наводи др Станковић.

Друштво математичара Србије је прошле године прославило 75 година рада и тим поводом је одликовано Сретењским признањем и Светосавском наградом, док је Пошта Србије пустила у оптицај и поштанску марку у част Удружења, истиче председник Друштва математичара Србије, проф. др Мирослав Марић.

– Друштво има више од пет хиљада активних чланова, који су распоређени у више од 20 подружница и данас имамо ту част да нову подружницу осујемо и у Врању.

Ми организујемо сва математичка и информатичка такмичења и кроз наш циклус такмичења прође око 100 хиљада ђака сваке године, што је добар доказ да математика не сме и не треба да буде баук – указује др Марић.

На скупу је представљен и Математички лист, часопис намењен ученицима основних школа.

– Ми живимо у веку дигитализације и данас људи више воле да нешто виде у електронском облику, него у писаном.

Математички лист је опстао и у писаном облику и боримо се да са комбинованим варијантама, писаном и дигиталном, парирамо тој свакидашњици.

То није лако, али у Друштву математичара Србије је то један од основних циљева и морамо да њему радити као и досад – закључује Вељко Ћировић, главни уредник Математичког листа.

Математички лист се, иначе, од 1967. године дистрибуира преко школа и има око 10 хиљада претплатника.

Please follow and like us:
Друштво Образовање