
У сали Позоришта „Бора Станковић“ данас су представници Агенције за безбедност саобраћаја, у сарадњи са Саветом за безбедност саобраћаја града Врања, организовали два догађаја са циљем повећања безбедности младих у саобраћају.
За најмлађе је изведена представа „Пажљивкова правила у саораћају“, док је у другом делу одржана трибина под називом „На матуру без аутомобила.
Представа „Пажљивкова правила у саораћају“ изведена је за најмлађе Врањанце, прваке ОШ „Вук Караџић“ и предшколце.
Малишанима је добродошлицу пожелео градски већник за образовање Дарко Раденковић, који је истакао одличну сарадњу коју локална самоуправа има са Агенцијом за безбедност саобраћаја и рекао да град Врање улаже напоре и средства за побољшање безбедности у саобраћају, нарочито најмлађих.
Деца су најрањивији учесници у саобраћају, а саобраћајне незгоде спадају у пет најчешћих узрочника смрти деце у свету.
Едукативна представа „Пажљивкова правила у саобраћају“ има за циљ да се сва деца осамостале у саобраћају, да буду безбедна и да стекну добре навике од најмлађег узраста и током представе кроз песму и игру, уче правила безбедног понашања у саобраћају.

У другом делу, представници Агенције за безбедност саобраћаја су одржали трибину под називом „На матуру без аутомобила“, која има за циљ да матурско вече свима буде један од најлепших догађаја који се памти до краја живота.
Први део се односи на факторе који утичу на безбедност, а то су неприлагођена брзина, вожња под дејство малкохола, сигурносни појас и коришћење мобилних телефона, док се у другом делу говори о последицама саобраћајних незгода.
– Али то су последице које не могу да виде на телевизији или прочитају у новинама, већ испричане личне приче учесника који су доживели саобраћајну незгоду и стекли повреде и инвалидитет.
Особе са инвалидитетом износе своју причу, како су се понашали у саобраћају, које су непрописне радње вршили и шта је довело до саобраћајне незгоде, какав су живот водили пре и кроз шта су све прошли.
Тиме утичемо на младе да, пре него што направе неки непромишљени потез, размисле, ставе прст на чело и поступе како треба – каже Милан Срдић из Агенције за безбедност саобраћаја.
Срдић последњих седам година ради на овим трибинама и каже да су ефекти позитивни.
– Деца су у први мах у шоку, јер мали број њих има прилику да упозна особу са инвалидитетом, поготово неког ко је доживео саобраћајну незгоду.
Најчешће су у страху након предавања и јављају се наредних дана преко друштвених мрежа да дају подршку и кажу да су променили ставове – указује Срдић.
На трибини су изнети забрињавајући подаци Агенције за безбедност саобраћаја да је у протеклих 30 година, на путевима у Србији живот изгубило око 24 хиљаде људи, што је један град величине Прокупља.
Само током прошле године, 514 живота је изгубљено у Србији само у саобраћајним незгодама, од чега је угашено 114 младих живота. То је 50 одсто свих смртних исхода у категорији младих од 15 до 30 година.