
Апарати за скрининг плућа у српским здравственим установама први пут су почели да се употребљавају у Новом Саду 2020. године. Велика предност овакве врсте дијагностике донела је смањење смртности од опаке болести као што је карцином плућа и бољи квалитет живота оболелих. Апарати за скрининг су набављени и користе се широм Војводине, у Београду и Крагујевцу. Југ и исток Србије су следећи који морају бити „покривени“ оваквом дијагностиком па је тим поводом одржана трибина на ову тему у Библиотеци „Бора Станковић“.
Карцином плућа је дуго важио за болест од које нема лека. Ипак, развојем медицине и технологије морталитет код ове болести је значајно смањен, као и број излечених. Ипак, Србија је и даље прва у Европи на листи смртности од карцином плућа. Прве симптоме не треба игнорисати јер управо је рано откривање болести кључни фактор у борби са овом болешћу.
– Ми смо први у земљи где је спроведен скрининг за рано откривање карцинома плућа. Основни симптом је дуготрајни и напорни кашаљ. Али, то не значи да сви који се закашљу да одмах дођу до нас већ се квалитет кашља промени, постане тежи, дужи, напорнији и, ако већ нема скрининга код вашег доктора онда треба да постоји та самосвест и да се контролишете, рекао је доктор Горан Стојановић из Института у Сремској Каменици
– Најбитније је људима дати информацију о начинима како могу да се боре против болести, да остваре нека права, затим како да дођу до неких терапија. Карцином плућа није више болест која је извесно значила смртни исход. Имамо много боље резултате сада у лечењу, а помак је направљњен и кроз скрининг и кроз превенцију, рекла је организаторка трибине Оља Ћоровић.
Иако је реч о болести која чешће напада мушкарце, однос је 3,5:1 по полној структури, нико од нас нема луксуз да занемари своје здравље, напротив. Не треба бити ни преосетљив и ићи у другу крајност и себи урушавати живот на тај начин. Треба бити само редован на годишњим контролама код лекара и одговоран према себи и ближњима.