
Лето нам је стигло, а са њим, нажалост, често долазе и грмљавинске непогоде. Републички хидрометеоролошки завод издао је упозорење на потенцијално невреме праћено градом и јаким ветром. Синоћње грмљавине у Врању и околини подсетиле су нас колико непредвидива и опасна може бити снага природе. У фокусу наше данашње теме је удар грома – природна појава коју не можемо избећи, али се од чијих последица можемо заштитити. Како да препознамо опасност на време, које мере превенције треба предузети у својим домовима, попут једноставног искључивања склопке и како поступити уколико дође до нежељених ситуација? Наш саговорник, заменик команданта Ватрогасно-спасилачког батаљона, Марјан Ристић, поделиће са нама драгоцене савете и искуства са терена.
Удар грома је природна непогода од које не можемо у потпуности заштити, осим ако нисмо у затвореном објекту. Најважнија је превенција јер последице могу бити фаталне. Важно је пратити временску прогнозу односно упозорења на временске непогоде. Свака особа треба у року од 30 секунди након што види муње на небу да потражи одговарајући затворен простор и сачека да грмљавина прође.
– Удар грома може да проузрокује много ствари, прво може да угрози људски живот. Обавезно приликом грмљавине искључити уређаје који привлаче гром, никако не бити у некој просторији где има доста метала као што су неке радионице јер гром удара у нешто што привлачи тај електрицитет. Треба се склонити на неко безбедно место. Ми смо имали пре пар дана интервенцију где се услед удара грома запалила разводна кутија са осигурачима коју смо успешно угасили, каже заменик команданта Ватрогасно-спасилачког батаљона Марјан Ристић.
Осврнули смо и на то који уређаји привлаче електрицитет и шта радити у тим ситуацијама.
– Мобилни телефони су први узрочници који изазивају привлачење тог електрицитета, ту су и телевизори и дешава се да често прегоре уређаји у домаћинству. Ја кад сам био мали мене су учили да само искључим склопку, додаје Ристић.
Пожари у затвореном простору су чести и у тим ситуацијама је најважније остати смирен и присебан. Удаљите од места где је почео пожар и позовите 193. Наш саговорник је дао савет везан за противпожарне апарате.
– Требало би свака кућа да има тај противпожарни апарат ако је у могућности. Апелујем јавно да обезбеде тај апарат који може да се нађе у скоро свим радњама за противпожарну заштиту. Тако свако може да делује у тој првој фази, али морају бити оспособљени за руковање тим апаратом. Уколико нису , обавезно зовите ватрогасну јединицу на 193, закључује Ристић.
Иако је удар грома непредвидива сила природе, постоје конкретни кораци које свако од нас може и треба да предузме како би смањио ризик по свој живот и имовину. Кључ је у правовременој превенцији и одговорном понашању. Информисање о временским условима, брза реакција при првим знацима грмљавине, склањање у затворене просторе и искључивање електричних уређаја су есенцијални кораци за смањење ризика. Савесно придржавање ових мера може значајно заштитити животе и имовину од опасности које носи удар грома.