Роса и врба: Магија Ђурђевдана у Горњој Чаршији

Ритуал „Роса“

Ђурђевдан посебно славе припадници ромске популације, уз низ обичаја. У раним јутарњим часовима, тачно у шест сати, Горња Чаршија у Врању пробудила се уз звуке јутарње будилице. Прослава Ђурђевдана, једног од најважнијих празника у ромској традицији, започела је свечано, у ритму музике оркестра Екрема Мамутовића.

Убрзо након тога, велики број мештана, од најмлађих до најстаријих, кренуо је ка градској реци, месту где се вековима уназад одржава посебан ритуал познат као „Роса“.

Окупљени Роми на обали реке

Ритуал „Роса“ представља један од кључних обичаја везаних за Ђурђевдан, симболизујући нови почетак, здравље и плодност. Окупљени на обали реке, мештани су са посебним пијететом приступили обредима.  

Ромкиње су се умивале у реци, верујући у њену чисту и лековиту моћ, а потом ишле до најстарије врбе. Тамо су чешљале косе како би им биле густе, дуге и здраве. Оне верују да ће им овај обичај донети лепоту и снагу .

Мештани са поносом говоре о дубоко укорењеној традицији: „Ово је наша драгоцена традиција, за нас је важна колико и Ускрс.

Шестог маја славимо Ђурђевдан, а младићи и девојке посебно поштују врбу, верујући да ће им помоћи да пронађу своју сродну душу.“

Венчић од врбе

Атмосфера током прославе била је испуњена радошћу, надом и заједништвом.  Људи су били насмејани , чули су се звуци музике и дечији смех.

Кроз ритуале као што су јутарња будилица, обред „Роса“ на реци и плетење венчића од лековитог биља, преноси се наслеђе са генерације на генерацију, чувајући идентитет и богату културу овог краја.

Прослава Ђурђевдана у Горњој Чаршији још једном је потврдила колико су важни традиција, заједништво и вера у бољу будућност.

Овај дан је сведочанство о истрајности културног идентитета и важности очувања традиције која обогаћује Врање и чини га јединственим.

Please follow and like us:
Друштво