
Израда новог Регионалног плана управљања отпадом за територију града Врања и општине Трговиште, Бујановац, Босилеград, Прешево и Сурдулица за период од 2025. до 2034. године је законска, стратешка и практична обавеза која произилази из потребе за наставком реализације мера дефинисаних претходним планом за Пчињски округ до 2023. године.
Циљ израде Регионалног плана је успостављање јединственог и усклађеног система управљања отпадом на нивоу региона, који ће омогућити ефикасније коришћење ресурса, бољу заштиту животне средине, смањење количина отпада који се одлаже на депоније, рекла је за наш програм Нела Цветковић, извршна директорка ЈКП „Комрад“ Врање. На последњој седници Градског већа усвојен је Нацрт Одлуке о изради овог плана.
-Оно што ће бити обухваћено овим планом јесте доношење одлуке у општинама, као што је градско веће у Врању донело, о покретању плана, а које ће касније бити донето на Скупштинским седницама. План је замиљен као наставак претходно из периода од 2013. до 2023. године и ми имамо поступак о реализацији поступка о изградњи Регионалног центра за управљање отпадом и њиме ће до детаља бити дефинисано која ће општина и на којој локацији имати постављену трансфер станицу, као и на који начин ће се довозити и износити смеће, истакла је Нела Цветковић.
Прво и основно је заштита животне средине, наглашава наша саговорница и додаје да су консултанти прикупили информације од свих комуналних предузећа ради деатљне анализе тренутног стања и у наредном периоду се очекује предлог мера за управљање отпадом за територију Врања и околних општина.
-Што се општина у нашем окружењу тиче, они буквално једва чекају да се крене са реализацијом јер имају озбиљан проблем. Нико од њих нема депонију, већ сметлишта где се неконтролисано доноси отпад и нарочито је велики проблем у општинама Бујановац и Прешево, где су депоније било ауто-пута и Јужне Мораве и део отпада иде у Мораву, нажалост. Често се дешава и да се запали смеће на депонију што угрожава становништво, додала је наша саговорница.
Овим планом ће бити утврђени сва правила понашања у оквиру Регионалног центра, који израђују консултанти и у сарадњи са свим јавним предузећима, као што су количина и састав отпада, рута, уз заједничку јавну расправу о томе, суграђани ће имати прилику да имају увид јавном презентацијом пре почетка саме реализације.