
Рок за плаћање друге рате пореза на имовину за 2025. године за физичка и правна лица и предузетнике истиче 15. маја. Решења о износу пореза за ову годину су већ стигла електронским путем, а обвезници који их добијају на кућну адресу могу их очекивати у наредних неколико дана, казао је за наш програм Ненад Тасић, руководилац Одељења за буџет и финансије Градске управе Врање.
Порез на имовину је обавеза која се измирује квартално, а ових дана локалне пореске администрације доносе решења о износу ове обавезе за 2025. годину.
У Врању је дистрибуција ових решења у току, рекао је за наш програм Ненад Тасић, руководилац Одељења за буџет и финансије Градске управе Врање.
– Локална пореска администрација града Врања је донела решења за ову годину.
Порески обвезници који имају регистровано е-сандуче су их већ добила прошле недеље и видим да је већи број њих већ измирила обавезе за овај квартал, а неки чак и цео износ за ову годину.
Порески обвезници који добијају решења на кућну адресу ће, преко Поште Србије, у наредних десетак до петнаест дана добити своја решења – рекао је Тасић.
Грађани којима нису стигла нова решења, треба да плате аконтацију која је једнака износу пореза за четврти односно последњи квартал прошле године.
Уколико се утврди већи износ обавезе него што је плаћена аконтација, разлику је потребно уплатити у року од 15 дана од дана достављања решења, указује наш саговорник.
Ове године, износ пореза на имовину на територији Врања је нешто већи него неколико претходних и у просеку, у зависности од градске зоне, повећање износи око 15 одсто.
– Ми у претходних неколико година нисмо повећавали порез на имовину, а сада и поред овог повећања, износ не прати реалну тржишну цену продају некретнина на територији града.
И даље руководство града не усклађује износ пореза са стањем на тржишту, да то не би било велико оптерећење за грађане и пореске обвезнике.
Желим да кажем да смо на, такорећи, најнижој лествици у Србији по просечној цени квадратног метра, односно по порезу на имовину у поређењу са другим градовима – истиче Тасић.
За све оне који имају дуговања, постоји могућност репрограма и плаћања у више рата, при чему имају погодност отписа 50 одсто камате, указује наш саговорник. Камата за кашњење је 15,75 одсто, а осим затезне камате, порески обвезници могу да буду и прекршајно кажњени за неплаћање својих обавеза, а санкција за тај прекршај је 5.000 динара за физичка лица.