Селфи из Бергена у понедељак пред врањском читалачком публиком

Насловница: Селфи из Бергена

Најновији роман проф. др Сунчице Денић Михаиловић “Селфи из Бергена“ биће промовисан у оквиру овогодишње Књижевне колоније. Прве вечери манифестације љубитељи писане речи биће у прилици да се упознају са причом о страдању, али и љубави према коренима и нади, упркос свим изазовима.

У понедељак, 2. децембра, у 19 сати у свечаној сали Гимназије ‘’Бора Станковић’’читалачкој јавности биће представљено најновије остварење проф. др Сунчице Денић, које говори о судбинама Срба на Косову, кроз паралелу између избегличког насеља у Угљару и концентрационог логора Берген-Белзен.

-Берген је метафора, Берген је симбол за затвореност, немогућност, тугу, иако има сјајних места по свету са овим називом, овде је један топос постао метафора и симбол несреће и страдања. Берген није само на Косову, већ и у свима нама, каже ауторка.

Симбол Бергена је општи, појашњава ауторка, а књига се шири на простор данашњице и свакодневице. “Кроз животе храбрих ликова, попут Словенке, која се бори за своју заједницу, и монахиње Макарије, симбола духовне снаге, роман истиче истрајност и отпор српског народа, суоченог са трагедијом. Роман истиче живот у неизвесности, страху и борби за опстанак на простору Косова и Метохије, где избеглице покушавају да нађу уточиште и смисао у хаосу,“ објављено је на сајту издавача, Српске књижевне задруге. Ауторка каже да су доминантни женски ликови. Прави се својеврсна паралела између судбина људи на Косову и Метохији и Врања.

-Прожима се и Косово, и моје виђење свега тога и судбине људи кроз Врање, јер не могу да се отргнем онога где сам, дакле, овде се, као до сада ни у једној књизи, прожима и Врање. Књига се завршава Причом о књизи, која се раније звала Писмо из Врања. Једно непослато писмо из Врања, заправо је моја прича о књизи, поручује ауторка, проф. др Сунчица Денић.

Кроз животе својих ликова, роман доноси причу о преживљавању, упорности и љубави према коренима, наглашавајући важност колективног сећања и борбе за опстанак.

Please follow and like us:
Друштво Култура