
Када је право време да деца, млади људи почну са едукацијом која се тиче сексуалног образовања, да ли је и у којој мери од значаја за њихово одрастање, спознајa свог тела, бића и потреба? Кроз серијал емисија које су посвећене теми сексуалног образовања у образовним установама, разјаснићемо многе недоумице и упознати младе људе са опасносима и потешкоћама које могу да наступе услед недостатка знања.
Сексуално образовање и едукација деце у школама имају много предности. Веома је важно да деца имају оптималан ниво знања о функционисању свог тела, физиолошким процесима, али и емотивним одлукама у вези са здрављем. Здравствена неписменост код младих, у овом сегменту, може имати последице по репродуктивно, али и опште здравље деце и младих, као и појаву сексуалног насиља и узнемиравања међу вршњацима још у најранијем добу одрастања и школовања.
-Не само да је сексуално образовање потребно, већ је и неопходно код ученика, тинејџера превасходно. Све оно што је табу, о чему они не разговарају са родитељима и одраслима, они проналазе на одговоре на другим местима и често долазе у заблуду. Ми смо након реформе средњошколског образовања 2003/04 године, имали и здрваствено образовање као изборни предмет. Тада се показало да је то један леп и користан предмет за наше ученике, где јхе обухватао репродуктивно здравље, заштита од полно преносивих болести, ментално здравље и превенцију болести зависносто. Дакле један врло леп предмет, који младе припрема за живот и даје им корисне савете, нагласила је Јелена Тасић педагошкиња у Економско-трговинској школи.
-Савет је да младе девојке пре ступања у сексуални однос, како би се заштитиле од нежељеној трудноћи, да дођу код гинеколога по савет, да касније не би дошло до нежељене трудноће. Мој савет је као гинеколога, да младе девојке што касније ступају у сексуалне односе и то најбоље после 18. године, а никако да не ступају пре 16. године. Рани и ризични сексуални односи без заштите и често мењање партнера, касније доводе до рака грлића материце, истакла је др Зорица Нешић.
Сексуално образовање треба да почне у периоду око десете године живота, пре било какве сексуалне активности и ризичних полних односа, саветују стручњаци и кажу да би оно требало да се учи из здраве комуникације са родитељима или неког стручног лица.
-Сексуално образовање или уопште здравствено образовање је неопходан као предмет из више разлога. Тада би добијали праве информације о грађи,фунцкионисању репродуктивних органа, који је најбољи период за ступање ус ексуалне односе. Такође, сазнали би који је значај контрацепције, која су контрацептивна средства за њих, за правилан рзвој менталног здравља, где би схватили шта је заправо љубав а шта заљубљеност, додала је Тасићева.
-Контрацепција је скуп метода и поступака којима се привремено спречава настанак нежељене трудноће. Од контрацепција које ми гинеколози најчешће саветујемо су: механичке и хормонске котрацепције. Од механичких саветујемо кондом, зато што штити од нежељене трудноће, као и од полно преносивих болести и хпв инфекције. Орални контрацептиви спречавају настанак овулације и нежељену трудноћу, зато је савет младим девојкама још једном да пре ступања у први сексуални однос обавезно дођу по савете код гинеколога, речи су др Нешић.
Примена сексуалног образовања и едукација деце и младих била би видљиве кроз само неколико година, закључак је из разговора са нашим саговорницама.