
Поводом недавнoг случаја вршњачког насиља у основној школи у Врању, одржан је ванредни састанак Локалне мреже за превенцију и борбу против вршњачког насиља. Приоритет је, као и свих претходних година, био превентивно деловање Локалне мреже за превенцију и борбу против вршњачког насиља, али и сумирање неопходних процедура надлежних институција.
Након недавног случаја дигиталног насиља у једној врањској основној школи, одржан је ванредни састанак Локалне мреже за превенцију и борбу против вршњачког насиља. Већник за образовање и информисање Дарко Раденковић изјавио је да су чланови Мреже сачекали да све релевантне институције заврше свој део посла, након чега су на састанку детаљно анализирани сви аспекти случаја. Закључак је да пропуста у раду институција и образовне установе није било , истакао је Раденковић.
-Сачекали смо да прође одређени период након што се десио случај дигиталног насиља да би све надлежне институције одрадиле свој посао, онда смо се окупили сви чланови локалне мреже да би видели да ли је евентуално било неких пропуста у раду институција, у раду образовне установе и када смо сагледали све аспекте закључак је да а то одговорно тврдим да пропуста у раду школе и локалне самоуправе није било, каже Дарко Раденковић, већник за образовање.
Са састанка је упућен апел медијима и целокупној јавности да се уздрже од сензационалистичког извештавања у случајевима који укључују децу и младе.
– Саопштење има за циљ да направи повољнију климу у јавности, у смислу да можемо да делујемо превентивно, као и што је циљ од самог формирања Локалне мреже. Јако је било погрешно у појединим медијима што се кренуло са тражењем кривца. Кривац је у свима нама, ако је Локална мрежа и образовни систем радио на превенцији, као што ради, ако је формирана мрежа, ако је у фебруару цела недеља посвећена превенцији, онда када се деси пример дигиталног насиља, не треба да тражимо кривца, већ пропусте у сопственом деловању и начине да се то не понови. Ако није било пропуста у раду институција, треба да тражимо пропусте у нама самима. Не таргетирам никога, али ако ми као родитељи не заштитимо децу од садржаја на интернету који су непримерени, ако их учинимо деци доступним, ако не укључимо заштиту, онда се питамо како је до тога дошло када дођу садржаји до њих. Морамо као друштво да мењамо навике, поручује Раденковић.
Већник Раденковић је поновио став да ниједан облик насиља, укључујући вршњачко, дигитално и свако друго, није прихватљив и заслужује осуду.