Отворена изложба „Ожиљци на души, отисак на платну – уметност преживљавања“

Изложба „Ожиљци на души, отисак на платну – уметност преживљавања“

Светски дан борбе против рака, 4. фебруар, који је пре 25 година установила Светска здравствена организација, обележен је у Србији уз подсећање на значај здравих стилова живота, скрининга, раног откривања болести и балговременог лечења у спречавању настанка малигних болести, од којих је током 2022. године у Србији оболело нешто више од 41.500 људи, а умрло скоро 20.000. Тим поводом је Друштво онколошких пацијената у Галерији Народног универзитета организовало изложбу радова полазника ликовне радионице.

Тема изложбе је „Ожиљци надуши, отисак на платну – уметност преживљавања“ а на уметницима је био тежак задатак, да стање оболелих и њихових најмилијих у борби за живот, преточе на платно, у чему су и успели. Статистика каже да је у Србији током 2022. године од свих малигних тумора оболело 41.578 особа – од тога 22.056 је било мушкараца а 19.522 жена. Исте године умрло је 19.350 људи – 10.616 мушкараца и 8.734 жена, наводи се на сајту Института за јавно здравље “Батут“ поводом Светског дана бробе против рака, који се ове године обележава под слоганом „Јединствено повезани“.

-Карцином је болест 21. века и друга ставка по умирању у свету, али и у Србији. Између 45 и 50 хиљада је новооболелих сваке године, много је и умрлих, а међу њима је највише од карцинома плућа, онда је најприсутнији карцином дебелог црева, а онда и дојке. Оно што је најтрагичније јесте статистика, која каже да је Србија 33. у свету по броју оболелих, али по броју умрлих смо на четвртом месту. То значи да код нас није развијена свест да појединац мора да одлази на превентивне прегледе, истакао је др Коста Здравковић начелник Дневне околошке болнице у Врању.

-Ова изложба је управо то, да подсети, опомене, али је и доказ велике љубави, слидарности и подршке. Поручујем, брините о свом здрављу јер оно је најважније, речи су Светлане Здравковић председнице Друштва онколошких пацијената Врање.

-Ја сам нажалост једна од оних која је оболела од карцинома и успешно излечила и поручујем свим женама и мушкарцима да, превентивни преглед, редовне контроле уз редовно јављање лекару и рак је победив, нагласила је Жаклина Стевановић чланица Друштва онколошких пацијената Врање.

-Ова изложба је упозоравајућа, шта може да вам се деси, али и охрабрујућа, да може да се преживи и све може да се преброди. Морам да се захвалим Весни из Друштва, сликарима, али и свима вама који сте издвојили своје време и дошли, додао је Предраг Слијепчевић председник Удружења Леука.

Мушкарци у Србији највише су оболевали од рака плућа, колона и ректума и простате, док је код жена малигни процес најчешће био локализован на дојци, плућима, колону и ректуму и грлићу материце. Порука са овог скупа је иста као и увек „Прегледај се, брини о здрављу“.

Please follow and like us:
Некатегоризовано