
Археолошки локалитет Царичин град који се налази на југу Србије, на свега седам километара од општине Лебане, током јучерашњег дана био је место сурета дипломата за које је било припређено упознавање са привредним потенцијалима Јабланичког и Пчињског округа. Делегације је дочекао директор Регионалне привредне коморе Јабланичког и Пчињског округа. Осим диопломата, скупу су присуствовали и Михајло Весовић заменик председника Привредне коморе Србије, Јелена Миливојевић посебна саветница министарке привреде, градоначелник Лесковца др Горан Цветановић.
На позив Регионалне привредне коморе Јабланичког и Пчињског округа, 18 делегата дипломатског кора, присуствовало је скупу који је организован ради представљања привредног потенцијала југа Србије. На једном од највећих историјских места у Европи, у Центру за посетиоце „Царичин град“ , посетиоцима скупа су врсни археолози који су радили на проучавању овог града, представи и упознали са значајем постојања овог града, о самом локалитету, историјском оквиру и легендама везаним за Царичин град.
-Успели смо, мало смо одшкринули врата за неке даље сарадње са државама које су данас, овде присутне, а има их 18. То је велики успех за Привредну комору, моје сараднике и мене, али и за општину Лебане на чијој се територији налази Царичин град. Царичин град је био само повод да доведемо људе да виде где је држава уложила велика материјална средства, за овај Центар у којем се ви налазите и да промовишемо туризам, културу и наше поркло, а да све то увежемо у привреду и да прикажемо шта то привреда југа Србије нуди, истакао је Горан Јовић директор Регионалне привредне коморе Јабланичког и Пчињског округа.
-Феноменално је данас што имамо прилику да угостимо представнике дипломатског кора овде баш у Царичином граду, као пример онога што овај регион може у туристичком, културном и историјском смислу да понуди. Драго ми је да ово постаје нека врста традицје да овде можемо да разговарамо и представимо привреду која се некада ослањала на текстилну индустрију, индустрију намештаја, а данас је све то више аутомобилска индустрија, дуванска, али не заборабимо да је наш најважнији бренд гостољубивост, нагласио је Михајло Весовић заменик председника Привредне коморе Србије.
Директор Регионалне привредне коморе Јабланичког и Пчињског окруига Горан Јовић додаје да југ Србије није сиромашан или девастиран, већ недовољно искоришћен, зато верује да ће овакав скуп допринети побољшању и унапређењу сарадње са многим земљама које су се одазвале позиву. Заменик председника Привредне коморе Србије Михајло Весовић је истакао да је гледајући заставе свих државе које су послале своје делегате, фасцинатно гледати и да то овај скуп чини посебним.
-Веома сам срећан што сам данас овде, захваљујем господину Горану Јовићу и Регионалној привредној комори на организацијиовог величанственог догађаја и на могућности да данас посетим ово место иако још увек нисам посетио сам локалитет Царичиног града, али на основу онога што се видело из презентације, делује импозантно. Много пута сам посетио Лесковац, али ово је прва и прелепа прилика да посетим Лебане и Царичин град за који нисам знао да постоји, речи су Антонис Катеподис саветник министра за економију Грчке.
-Наш крај је богат не само историјом, већ и потенцијалима у области туризма, пољопривреде, енергетике, инфраструктуре. Овакви сусрети су прилика да се отворе нови разговори, нове идеје и надамо се конкретним пројектима од заједничког интереса. Ваш долазак овде није само посета једном древном месту, већ израз поштовања према култури, традицији и наслеђу које не познаје границе и припада целом човечанству, рекао је Иван Богдановић председник општине Лебане.
Учесници скупа су имали прилику да уживају и у културно уметничком програму, као и да уживају у стручном вођењу кроз поставку самог локалитета, историјског оквира и легендама везаним за Царичин град. Путем електронских информативних екрана посетиоци су имали прилику да сазнају више и о туристичкој понуди у Лебану.