У организацији Министарства информисања и телекомуникација данас је у Београду одржан образовни програм под називом ,,Шта подрива професионализам новинара данас; етика и променљиво окружење – лекције научене од Јапана“. Овај семинар, који је свечано отворио државни секретар задужен за област јавног информисања Милош Гарић, организован је у сарадњи са Амбасадом Јапана. Присутнима се обратио и амбасадор Јапана у Републици Србији Његова екселенција Акира Имамура, док је истакнути дипломата, новинар и виши саветник Јапанске агенције за међународну сарадњу (JICA) др Кеићи Хашимото одржао предавање на тему изазова очувања професионализма и етичког извештавања новинара.
-Афирмација професионалног и етичког извештавања и оснаживање и образовање медијских посленика неки су од приоритета Министарства. Опредељени смо да кроз различите механизме пружимо подршку свим заинтересованим представницима средстава јавног информисања и могућност да унапреде знање и кроз различите врсте програма додатно развију своје вештине. Овај семинар драгоцена је прилика да се боље упознамо са начином на који јапански медији реагују када су у питању највећи изазови, извештавање о трагедијама и непогодама и научимо из њихових искустава. Министарство ће и у наредном периоду наставити са организацијом, афирмацијом и потпуном подршком реализацији семинара, радионица и свих врста образовних програма намењених медијским посленицима, као и са континуираном промоцијом и инсистирањем на етичком и професионалном извештавању, изјавио је Гарић.
-Амбасада Јапана наставиће са интензивном сарадњом са Министарством на овим и другим важним темама. Захваљујем се министру Ристићу на иницијативи за реализацију овог важног програма и уверен сам да ће ово бити почетак дугорочне сарадње у овој области, изјавио је амбасадор Његова екселенција Имамура.
У оквиру програма било је речи о механизмима и начинима очувања професионалног и етичког извештавања, посебно у случајевима великих непогода и трагедија. Др Кеићи Хашимото кроз практичне примере представио је највеће изазове са којима су се јапански медији суочавали, као и поуке научене из њих. У фокусу разговора биле су и теме прекомерног извештавања медија (проблем дилеме између профитабилности и етике новинара који укључује извештавање о трагедијама и превазилажењу „сукоба” између медија и породица жртава), као и прекомерна уздржаност у извештавању медија (аутоцензура која је условљена променом окружења, посебно након пандемије).
У име Радио телевизије Врање семинару је присуствовала новинарка Тамара Мишић.