Костић: Нове котларнице штеде пола милиона евра годишње

Бојан Костић, градски већник за буџет и финансије

Још увек се не може прецизно одредити уштеда од када су у погон пуштене нове котларнице на биомасу, али је процена да би то могло бити и до 500 хиљада евра на годишњем нивоу, рекао је гостујући у нашем програму градски већник за буџет и финансије Бојан Костић. Додатна корист од новог система грејања је чистији ваздух у граду.

ПРИЛОГ:

Пројекат јавно-приватног партнерства изградње нових котларница на биомасу би требало да локалној самоуправи омогући знатне уштеде у буџету, али ће сигурно донети и еколошке бенефите, каже градски већник за финансије Бојан Костић.

Овај пројекат је био изнуђен услед више фактора, пре свега растом цена мазута и увуђењем еколошке таксе локалним самоуправама на емисију угљен-диоксида, појашњава Костић.

„Нови дом“ држи нижу цену грејања, како корисници не би прелазили на грејање на струју, што би оптеретило електро-енергетски систем и условило могуће проблеме са снабдевањем струјом, каже већник.

У условима даљег поскупљења мазута и високих еколошких такси, пословање „Новог дома“ би било неодрживо без великих новчаних трансфера.

Дакле, указује наш саговорник, увођење нових котларница на биомасу у систем била је неминовност, а то је било најбоље реализовати путем јавно-приватног партнерства.

Инсталирани су модернији котлови, тако да је грејање на биомасу јефтиније; цена за мегават топлотне енергије је 65 евра, док мазут за исту количину топлотне енергије „сагори“ 85 до 90 евра, каже Бојан Костић.

– Дакле, на неки пројектовани конзум од 24 хиљаде мегават часова годишње, процена уштеде је око 500 хиљада евра за топлану „Новог дома“ на годишњем нивоу.

Наравно, зависи и од тога каква је зима, да ли је хладнија или топлија, то не можемо са прецизношћу да знамо, али процена је да ће се потрошња кретати у распону од 16 до 24 хиљаде мегават часова, па ћемо према томе, видети и колике су финансијске уштеде на крају године – наводи Костић.

Наравно, потребно је време да се нови систем котларница и топловода усагласи, да се подесе сви параметри, али ствари иду у добром правцу.

Интересовање да се прикључе на нову котларницу су исказали Војска Србије и Спортска хала, а Дом ученика се већ прикључује, каже наш саговорник.

– Наш циљ је да све јавне установе прикључимо на топлану јер, поред тога што имамо економске уштеде, имамо и еколошке бенефите: из топлане „Новог дома“ ће се емитовати око 5.700 тона угљен-диоксида мање него раније.

Оне ружне слике из блока Пошта-банка, када креће грејна сезона и када приликом погретања котларница крене густи црни дим, то је сада прошлост – поручује већник Бојан Костић.

Важно је и да је обезбеђена дугорочна стабилност производње топлотне енергије грејањем на дрвну сечку, јер, за разлику од нафте, Србија има дрвну масу у довољним количинама, закључује градски већник Бојан Костић.

Please follow and like us:
Друштво Економија