
Заменик градоначелника Врања Милан Илић приредио је пријем за учеснике Међународне ликовне колоније Врање 2025, која се под покровитељством града Врања, у организацији Народног универзитета, одржава од 14. до 20. јула.
Ова традиционална манифестација окупља уметнике из Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Бугарске и Северне Македоније, који током боравка у Врању стварају дела која ће бити изложена у септембру, у Галерији Народног универзитета, и остају у трајном власништву града као део локалне културне баштине.
Заменик градоначелника Милан Илић је гостима пожелео срдачну добродошлицу и пријатан боравак и рад у нашем граду, истакавши да Ликовна колонија има дугу и лепу традицију.
– Међународна ликовна колонија се у нашем граду одржава од 1974. године и окупља бројне уметнике из Србије и земаља региона.
Надам се да ће вам се допасти боравак у Врању и да ћете овде пронаћи инспирацију за даље стваралаштво – рекао је Илић и додао да ће град Врање наставити да буде подршка Народном универзитету у организовању ове манифестације.
Директорка Народног универзитета Катарина Милановић је истакла да колонија траје седам дана, са седам учесника, који ће насликати четрнаест уметничких дела која остају у трајном власништву града Врања.
Већ након прва два дана колоније, учесници су пуни утисака, који су изразито позитивни.
– Ја сам први пут био у Врању 1980. године и памтим тадашње Врање, вредне људе и фабрике, јер је Врање препознатљиво по марљивим људима.
И данас имам пријатеље овде, а од недавно, на овој ликовној колонији сам стекао још неколико вредних и драгих пријатељица и пријатеља и то је заправо и смисао једног оваквог дружења – каже Рале Булатовић, уметник из Црне Горе.
– Што се мог боравка овде тиче, заиста сам задовољан, упознао сам дивне људе, колеге који ми помажу да још нешто научим јер, наравно, увек можемо више и боље.
Пошто сам и сам организатор Ликовне колоније „Патковача“ у Дервенти која траје 22 године заредом, знам да је то подвиг и желим да подржим овакве манифестације јер наравно да нам то свима значи, али је то и изузетан напор у организационом смислу – каже Саша Богдан, уметник из Босне и Херцеговине.
Ликовна колонија има традицију која траје дуже од пола века, јер је први пут одржана 1974. године, истиче Весна Маринковић Станковић, водитељка Ликовне радионице Народног универзитета у којој стварају учесници ове уметничке манифестације.
– Сво то искуство много значи, а друго, у овом простору се стално ствара и тај дух је присутан.
Није лако организовати ликовну колонију, али нам, поред искуства, значи и сарадња са другим уметницима, јер смо ми сродне душе и колонија је заиста једна заједница сродних душа,где се склапају трајна пријатељства – указује Весна Маринковић Станковић.
Према најавама организатоира, изложба радова насталих на колонији биће постављена почетком септембра у Галерији Народног универзитета.