Јовићева: Уређују се зоне школа  

Радови на хоризонталној и вертикалној сигнализацији код Гимназије

Надлежност Савета за безбедност саобраћаја Града Врања је уређење прилаза школама и безбедност деце ка школи и вртићу и при изласку из ових установа образовања, рекла је гостујући у нашем програму Зорица Јовић, председница Савета. Од ове године закон је промењен и начин финансирања, тако да се сада то уређење пројектно финансира и конкурише се код Агенције за безбедност саобраћаја.

Конкурисао је и Савет за безбедност саобраћаја Града Врања и добио средства за уређење прилаза око појединих образовних установа, тако да су ових дана приметни радови у граду на више локација.  Дуго очекивано је било решавање проблема код вртића “Бајка“ и постављени су успоривачи саобраћаја.

-То нам је био приоритет свих приоритета, с обзром на то да је Маричка улица, тако позиционирана и некако вуче возаче да возе брзо. И сами смо сведоци тога. То је завршено. За следећу годину у плану је постављање и заштитне ограде  поред овог вртића. Кренули су и радови на хоризонталлној и вертикалној сигнализацији код Гимназије, уређење прилаза ка Основној школи “Радоје Домановић“, Техничкој и Пољопривредној школи.  Све оно што је планирано нашим пројектом, завршавамо до краја новембра, каже председница Савета за безбедност саобраћаја Зорица Јовић.

Код Гимназије је најфреквентнији саобраћај и зато се ту ради, као и код школе ‘’Радоје Домановић’’ и средњих школа у окружењу.  Међутим, има још прилаза школама и вртићима који су проблематични и који ће се радити следеће године.

– Улица Милунке Савић и са једне и са друге стране је такође проблематична, ту је вртић, затим Медицинска и Хемијска школа и Економска, слично као код Техничке школе. Свака школа и вртић захтевају уређење, да буде како закон налаже и оно што је нама најважније, а то је безбедност деце. 

Око Гимназије је такође урађена пешачка ограда, ка Змај Јовиној улици, како би се заштитила деца. Председница саветује да се деца не пребацују преко ограде код било које школе, а нарочито да то не раде родитељи. Покушаћемо ка свим школама да уредимо прилазе, али генерално апел је да возачи обрате пажњу, каже Јовићева. 

-Генерално морамо да сви апелујемо на возаче, да воде рачуна у зонама школа, да се придржавају ограничења кретања. У Маричкој улици то није случај, мислим да се тамо вози преко 50 километара на сат. Ту је неопходна помоћ и сарадња са саобраћајном полицијом, не само код Техничке школе. Имали смо ситуације да се у Маричкој крећу непримереном брзином.

Један део пројекта је и набавка и подела ауто-седишта за све новорођене бебе у 2024. години. Управо због промене закона се касни са поделом, али председница најављује да ће ускоро  почети подела и до краја године ће бити завршена за три тромесечја, а почетком наредне за четврто тромесечје. 

 

Please follow and like us:
Друштво