
У летњим месецима сви спас од врућина тражимо поред воде, било да је реч о природним или вештачким језерима, мору, базенима. Због прекомерног боравка у води може доћи до проблема који се жаргонски назива “пливачко уво“, и то је један од разлога зашто се пацијенти у току лета чешће јављају оториноларингологу. Други разлог, или можда први по учесталости, су алергије.
Са почетком пролећа, па све до јесени, заступљене су алергијске реакције код људи који пате од сезонских алергија. Други, озбиљнији проблем, су целогодишње алергије, а ту углавном спадају алергија на прашину или неки прехрамбени састојак. Често не препознајемо одмах симптоме, а они могу наступити и након вишедеценијске изложености алергену, на који нисмо имали реакцију. Ипак, када једном дође до алергије, она углавном постаје трајан проблем.
-Све што траје дуже од две недеље, а проблем је са дисањем на нос, сузењем очију, појачаном бистром секрецијом из носа, надражајним, ноћним кашљем, све то негде, да не причам о кожним манифестацијама, које нису моја специјалност, све то указује на алергијска стања. Више од трећине човечанства на земаљској кугли пати од неке врсте алергија, каже др Наташа Стоиљковић, специјалиста оториноларингологије.
Управо то је разлог због кога се пацијенти ових дана чешће јављају оториноларингологу. Други је такозвано “пливачко уво.“
-У жаргону се то зове “пливачко уво“ зато што се најчешће јавља лети приликом излагања отвореним и затвореним воденим површинама, купања, дугог излагања води, када се кожа ува оштећује од саме влажности која дуго траје. То је упала спољашњег канала, упала шкољке понекада, али најчешће само спољашњег канала. Врло је непријатна, иде са сврабом, отоком, цурењем из канала, бактеријама и увек се треба јавити лекару, лечење је једноставно колико год да су симптоми алармантни, појашњава др Стоиљковић.
Неће сваки прекомерни боравак у води изазвати овај проблем. Углавном он настаје уколико смо већ оштетили слузокожу уха прекомерним и агресивним чишћењем хигијенским штапићима за уши.
-Начин на који се уши чисте треба да буде јасан. Лекари оториноларинголози у целом свету забрањују употребу штапића. Уво се након прања косе или туширања суши лагано пешкиром, тако што ћете нагнути главу на пешкир, истрести воду, која реално не може да се задржи у уху. Кожа у слузном каналу је најтања на нашем телу, а штапић има толико грубих честица, са којима и лаганим чишћењем можемо оштетити уво, наглашава докторка.
Докторка подсећа и на контролисану употребу спрејева за нос, под надзором лекара, јер поједини спрејеви могу изазвати озбиљне проблеме код конзумената.