На последњој седници Градског већа усвојен је Правилник о критеријумима за признавање права на пружање услуге Дневни боравак за децу, младе и одрасле са телесним инвалидитетом и интелектуалним тешкоћама. О томе смо разговарали са Данијелом Милосављевић градском већницом.
То значи да ће правилник остати исти што се тиче остваривања права на ту услугу, али ће поступак остваривања права бити измењен. У овом тренутку у Врању 16 особа користи услугу дневног боравка, рекла је Данијела Милосављевић градска већница и додала да ће убудуће дневни боравак бити подељен на боравак за децу и младе и посебно за старија лица.
-То је правилник о критеријумима и правима ко може да оствари право на услуге Дневног боравка при Центру за развој локалних услуга социјалне заштите као лиценцирана услуга. Овде морам једну малу дигресију да направим, у принципу причамо о услузи која је до сад пружана у директном уговарању од стране пружаоца услуга и самих корисника. С обзиром да њима предстоји обнова тих лиценци, негде је препорука и министарства и Републичког завода за социјалну заштиту да, све услуге које пружа локална самоуправа, упутни орган буде Центар за социјални рад, истакла је Милосављевићева.
С обзиром на то да у Врању тренутно има 16 корисника који користе услугу Дневног боравка, они ће од стране пружаоца услуге бити обавештени, да су у обавези да се јаве Центру за социјални рад који ће сповести своје процедуре и признати то право које су и до сад имали, додаје већница.
-Желим да нагласим да ће и надаље имати ово право лица са психо-физичким сметњама у развоју. Једина разлика код пружаоца услуга је та, што су раздвојене категорије по старосној структури. Имаћемо одвојен простор за Дневни боравак за децу и младе и одвојено за стара лица јер је то логично због различитих потреба и интересовања. Тако да ће једна група стручних радника радити са децом и младима, а друга група са одраслима, нагласила је градска већница.
Ради се о особама које и након навршених 18 и 26 година и даље имају потребу за овом услугом, те већница сматра да је изузетно добро ставити у систем боравак за одрасле и не треба искључивати могућност добијања те услуге.
-Овим правилником није предвиђена надокнада за услуге, значи да је услуга и на даље бесплатна за све кориснике. Сви који сматрају да имају неког из породице или окружења ко би могао бити корисник ових услуга, треба доћи у Центар за социјални рад и поднети захтев, који ће даље бити процесуиран, речи су Данијеле Милосављевић.
Капацитет Дневног боравка је 20 корисника и када се попуни тај број, формира се листа чекања и по сваком ослобађању места, позива се и попуњава исто.