
Светски дан особа са аутизмом, 2. април, биће и ове године бити обележен у Врању манифестацијом на градском шеталишту коју организују удружење „Говори гласно“ и ШОСО „Вуле Антић“.
Овај дан ће бити обележен под слоганом „Нисмо невидљиви“, а програм има за циљ да скрене пажњу јавности и доносиоца одлука на проблеме и потребе особа са аутизмом којих је све више, као и на неопходност системске подршке њиховим породицама, најавила је у нашем програму Данијела Савић, председница Удружења „Говори гласно“.
Удружење за помоћ особама са аутизмом „Говори гласно“ које постоји 12 година и има педесетак чланова ће, заједно са ШОСО „Вуле Антић“, у среду, 2. априла, организовати догађај који би требало да скрене пажњу јавности на положај и проблеме особа са аутизмом, којих је, нажалост, све више.
– На градском шеталишту ћемо организовати спортско-рекреативну радионицу за нашу децу али и за све оне који ће доћи да нас подрже и пруже нам осећај да смо видљиви.
Позивам све суграђане да доведу своју децу и пријатеље на дужење са члановима удружења и ученицима, професорима и дефектолозима ШОСО „Вуле Антић“, позивам грађанство и доносиоце одлука да нам се придруже – каже Данијела Савић.
Проблеми породица особа са аутизмом почињу од тренутка уочавања првих симптома и, нарочито, успостављање дијагнозе аутизма.
– Поред тога што дете има један озбиљан проблем и ви у почетку проверавате о чему се ради, ми немамо у Развојном саветовалишту особу која ће нас усмерити и упутити на даље кораке.
Немамо некога ко ће оснажити родитеље и упутити на то како да ради са својим дететом, која му је полазна тачка у том раду.
Требало би да имамо терапеуте који су едуковани, од олигофренолога, пре свега, који ће дете укључити одмах у рану интервенцију – указује Данијела Савић.
Недостаје и едукација васпитача, нема персоналних и педагошких асистената који су стручно оспособљени за рад са аутистичном децом, указује наша саговорница.
Родитељи деце са аутизмом морају да кроз читав процес пролазе у другим градовима, а у међувремену се суочавају са егзистенцијалним проблемима због посвећивања раду са дететом, а неретко због тога остају и без посла.
– Родитељи често нису упућени и не знају која права имају, да не морају да остану без посла јер имају право на продужено боловање због неге детета до пете године, на шта би требало да вас упути педијатар.
С обзиром на то да имате дете које не спава и не једе, не функционише тако да можете да ускладите своје обавезе и не можете да дођете до потребне папирологије, неки родитељи одустају – истиче Данијела Савић.
Наша саговорница указује да би све модалитете подршке породицама деце са аутизмом требало уредити системски, на нивоу Републике, па их ускладити са ингеренцијама локалних самоуправа.