
На предлог Управе Ватрогасно-спасилачке јединице одржан је састанак Одељења за ванредне ситуације у Врању са свим релевантним представницима Пчињског управног округа који имају утицаја на заштиту и спасавање од пожара. Због високих предстојећих температура дате су неке основне смернице понашања како би се избегли пожари на отвореном, с обзиром да је у претходних месец дана забележен повећан број пожара, истакао је командант Ватрогасно –спасилачког батаљона, Дејан Станојевић.
Састанку Одељења за ванредне ситуације у Врању присуствовали су представници локалних самоуправа из Пчињског округа, представници јавних предузећа и установа и сви релевантни чиниоци који могу утицати на превенирање пожара на отвореном. Због високих дневних температура у последње време бележи се повећан број пожара, па је овај састанак био неопходан ради даљег усаглашавања активности на заштити од пожара.
-Увек гледамо да предупредимо нешто за шта постоји велика вероватноћа да се деси. Константно имамо проблем са депонијама, пожарима на депонијама, тако да сам тај дим који се шири приликом паљења депонија може угрозити становништво. Стога смо направили договор, и у координацији са представницима локалне самоуправе и јавних предузећа, да се обезбеди на време земља, да се предупреди пожар, а ако дође до пожара да се може брзо санирати и да буде што мањи ризик, истакао је командант Ватрогасно –спасилачког батаљона, Дејан Станојевић.
На састанку је указано на критичне тачке и дате препоруке и савети за адекватно реаговање. У летњим месецима чест узрок пожара је и људски фактор, и то највише паљење стрништа.
-Сува трава, ниско растиње, обично људи када прође жетва сваке године крену са спаљивањем, тако да смо са представницима локалне самоуправе направили једну координацију, поготово са представницима месних заједница у руралним срединама како да они врше едукацију грађана да не дође до спаљивања, али и како бисмо успоставили систем брзог јављања, да бисмо брзо и реаговали, додаје Станојевић.
Поред спаљивања стрништа чест узрок пожара на отвореном је и бацање опушака од цигарета у природу, као и паљење смећа или роштиља, тако да сви који бораве у природи морају да буду опрезни.
Уколико до пожара ипак дође важно је одмах јавити Ватрогасно-спасилачкој јединици, са тачним и прецизним смерницама где се пожар налази, како би реакција била брза, а последице што мање.