Милосављевић: Значајна средства за социјалну заштиту

Данијела Милосављевић, градска већница

У Палати Србија потписан је Уговор о наменским трансферима у социјалној заштити између Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Града Врања. У име градског руководства потписивању је присуствовала градска већница Данијела Милосављевић. Вредност уговора је 13.358.023,35 динара.

 Реч је о традиционалном уговору који се потписује са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и ради се о наменском трансферу који је опредељује из буџета Републике.

То је помоћ локалним самоуправама за пружање услуга социјалне заштите на локалном нивоу као и развијање нових услуга.

– С обзиром да смо ми већ успоставили велики број услуга, наставићемо да финансирамо услуге и из буџета Града Врања као и из наменског трансфера. То су услуге лични пратилац, помоћ у кући, помоћ у кући за децу са инвалидитетом и  део прихвалитишта. Та средства ћемо и ове године усмерити на наставак пружања ових услуга јер је јако битна одрживост услуга које смо кренули да пружамо, а у овој години планирамо да успоставимо још једну услугу, каже градска већница Данијела Милосављевић.

У плану је отварање Саветовалиште за децу са поремећајима у понашању, а постоји жеља и за отварањем Саветовалишта за брак и породицу. Наша сагороворница истиче да ова средства пуно значе и да дају велику подршку локалној самоуправи.

– Рад сваког саветовалишта је непосредни рад са корисницима где би упутни орган био Центар за социјални рад и саветовалиште би подмиривало њихове потребе који они имају. То су деца која имају проблема у понашању и са њима би се континуирано радило у виду разговора, радионица, упућивања. Морали би и родитељи да се укључе уколико желимо и једно дете да вратимо на прави пут. Највећи акценат би требало ставити на дете и да раде стручњаци који имају искуства у раду са децом, истиче Милосављевићева.

Наша саговорница наглашава да стручни кадар постоји, то су специјални педагози и психолози. Саветовалиште не би радило сваки дан, већ два или три пута недељно и највероватније ће се користити просторије Центра за развој локалних услуга социјалне заштите који већ има опредељен простор за такве намене. 

Када говоримо о броју корисника услуга социјалне заштите, током зиме је тај број мало већи у Прихвалитишту за одрасла и стара лица, док је у Сигурној кући углавном константан број корисницима. Нема великог повећања броја корисника, више је реч о константном броју, закључује Милосављевићева.

Please follow and like us:
Друштво