Министар финансија Синиша Мали изјавио је да ће данас свим пензионерима бити исплаћене пензије увећане за 10,9 одсто и навео да са повећањем од 1.децембра просечна пензија у Србији износи 436 евра.
“Још једно обећање испуњавамо. Ово је још једно двоцифрено повећање пензија и са овим повећањем пензија, просечна пензија је 436 евра у Србији. То је дупло више него 2012. године када је просечна пензија била 202 евра“, рекао је Мали за РТС.
Додао је да је држава на добром путу да оствари план да просечна пензија у Србији буде 650 евра до децембра 2027. године.
Подсетио је да су 1. јануара 2020. године пензије повећане за 5,4 одсто, као и да су током короне три пута исплаћиване једнократне помоћи и најстаријим суграђанима, као и да је у мају 2020. исплаћено 100 евра свим пунолетним грађанима, укључујући и пензионере.
Навео је да су у 2021. пензије додатно повећане за 5,9 одсто, а да су у 2022, 2023. и 2024. повећане два пута годишње и додао да је то повећање укупно 34,9 одсто.
„Када помножите сва та повећања, само за ових пет година, то је 94 одсто у номиналним износима повећање пензија. Ако имате у виду да је инфлација у том периоду била кумулативна 43 одсто, дакле када поделите та два броја, имате реално повећање пензија у Србиј у најтежим условима од чак 35 одсто“, рекао је Мали.
Посетио је да је Србија прошлу годину завршила са другим најбржим растом економије у Европи, када је у питању БДП и истакао да је то огроман успех и да је добар део тог успеха постигнут захваљујући подизању домаће тражње, односно подизању животног стандарда грађана.
Навео је да су од 1. јануара повећане плате у јавном сектору 8 одсто, а 11 одсто за за просветаре, као и да је повећана минимална зарада и да износи 53.592 динара, а да је 2011. била 15.700 динара.
„Очекујемо да ћемо до краја децембра ове године имати просечну зараду, као што смо и обећали, од 1.000 евра и преко тога“, рекао је Мали.
Истакао је да је Србија трећи квартал прошле године завршила са најнижом стопом незапослености у историји, од 8,1 одсто, и са највишом стопом запослености од 51,9 одсто, каже министар финансија.
Мали је рекао да је Србија прошлу годину завршила са дефицитом од само 2,2 одсто и нагласио да је то веома важно и да данас имамо око 500 милијарди динара на рачуну.
„Није случајно што смо прошле године по први пут у историји добили инвестициони кредитни рејтинг, ове године хоћемо да унапредимо тај рејтинг. То значи да нам је економија на добром путу, то да смо друга најбржа растућа економија у Европи довољно говори у прилог томе колико водимо одговорну економску политику имајући у виду огромне изазове, глобалне изазове и кризу“, рекао је Мали.
Нагласио је да је циљ да стопа раста ове године буде 4,2 одсто и додао да ће Србија вероватно бити најбрже растућа економија у Европи што, како каже, никада у историји није успела да уради.