Током овог месеца истичу јавни позиви локалне самоуправе за доделу подстицајних средстава за пољипривредне произвођаче, везани за вештачко осемењавање крава и засаде воћа. Пољопривредници могу да рачунају и на средства из локалног Фонда за безкаматне кредите за развој пољопривреде, а актуелан је и пројекат за оснаживање младих пољопривредника.
Пољопривредна производња један је од приоритета у раду Владе Србије, те пољопривредници могу да током године конкуришу на бројне јавне позиве за подстицајна средства.
Са своје стране, локална самоуправа такође издваја значајна средства како би помогла овдашњим пољопривредницима.
Летос су додељена средства за набавку машина и опреме за биљну и сточарску производњу, као и за бушење бунара у регистрованим пољопривредним газдинствима, подсетио је гостујући у програму РТВ Врање градски већник за пољопривреду Небојша Стаменковић.
До краја новембра актуелан је позив за доделу подстицајних средстава за репродуктивни материјал за вештачко осемењавање крава, док позив за доделу подстицајних средстава отворен и у делу набавке садног материјала за подизање вишегодишњих засада воћа и позив истиче 10. новембра, рекао је Стаменковић.
Поред ових периодичних јавних позива, пољопривредници могу да добију и повољне, безкаматне позајмице из Фонда за подстицај развоја пољопривредне производње локалне самоуправе, који је основан пре три године.
– До сада у том фонду имамо око 9,5 милиона динара и ту се нуди безкаматна позајмица и сваки пољопривредни произвођач може наменски да користи средства у износу до 300 хиљада динара, са грантом од 10 одсто.
Имамо грејс период од шест месеци и трогодишњи период отплате на кварталном нивоу.
Мислим да сваки пољопривредни произвођач може испоштовати та правила, а може тај кредит затворити и раније, а уједно користити за неке нове инпуте и процесе који су му потребни – појашњава већник.
Овакав вид помоћи пољопривредним произвођачима се показао као веома ефикасан, додаје Стаменковић и до сада га је искористило педесетак пољопривредника.
Пре две године, локална самоуправа је покренула и Пројекат за оснаживање младих пољопривредника, намењен првенствено ученицима завршног разреда Пољопривредно-ветеринарске школе „Стеван Синђелић“ у Врању.
Грантови за наменско коришћење средстава ученика који долазе из сеоских средина су у износу до 200 хиљада динара и ове године има тринаесторо потенцијалних корисника, додаје већник Стаменковић.
Од наредне године, пројектом би требало да буду обухваћени и заинтересовани ученици других средњих школа са територије града, а пратиће се и интересовање млађих ђака, најављује већник.
– Паралелно, како се развија програм, кренућемо са анализом већ у фази уписа у средње школе, јер сматрам да морамо да их пратимо током образовања и мислим да можемо да утичемо на њихово усмеравање, да их пратимо, информишемо и заједнички решавамо њихове проблеме.
Када дођемо до момента поделе грантова, а услов је да буду пунолетни, већ ћемо знати шта је то што им је потребно – поручује већник за пољопривреду Небојша Стаменковић.