Лист „Глас Пчиње“: Мозаик културе и традиције

Драгана Стаменовић и Душан Спасић у студију РТВ Врање

Одговоре на питања, ко смо, одакле смо и колико нас има са подручја Пчиње, даје сваки број листа „Глас Пчиње“. Библиотека „Антоније Поповић“ из Трговишта позива све људе који имају неке од вредних података или фотографија, а говоре о историји и догађајима из Пчиње, да им се обрате и обогате сваки следећи број овог значајног часописа.

Да ли сте знали да је први лист који пише о историјским чињеницама, догађајима, знаменитим Пчињанима и догађајима из Трговишта и целокупног подручја Пчиње, издат, сада већ давне 2000. године? Садржај овог листа намењен је млађој и старијој читалачкој публици, а представили су нам га директорка Библиотеке „Антоније Поповић“ Драгана Стаменовић и библиотекар Душан Спасић. Аутор и главни и одговорни уредник листа „Глас Пчиње“ је професор Томислав Милковић.

-Он је пре свега један родољуб свога завичаја и своје Пчиње. Рођен је 1946. године у селу Сурлица у општини Трговиште у Горњој Пчињи и обављао је послове учитеља. Завршио је академске студије и радио на факултету уметности у Београду. Добитник је више награда уи признања. Председник је Завичајног удружења Пчињана у Београду. Иако јако воли свој позив учитеља и професора, он је јако посвећен свом народу у Горњој Пчињи јер како и сам каже, сви треба да знамо ко смо, шта смо и одакле смо, истакла је директорка Библиотеке „Антоније Поповић“.

-Часопис говори о Пчињи и Пчињанима, тако да је један део часописа посвећен млађима, а онај други старијима, а постоји и онај део који је намењен и једнима и другима. Од првог броја 2000. године, до овог последњег, садржај је разноврстан и може се доста прочитати и видети фотографије. Најзначајнији део часописа за Пчињане који не знају своје порекло и нису имали кога да питају, онда је ту доста одговора дато. Свако село, свака махала, где су ти преци, дакле одговара на питања ко смо, одакле смо и колико нас има, јер нажалост, највећи број Пчињана живи ван Пчиње, нагласио је библиотекар.

-Управо у листу „Глас Пчиње“ постоји ђачка страна и заиста треба дати прилику ђацима и студентима, али и свим одраслим људима који се баве писањем и стварањем писане речи. Наша идеја је да путем литерарног конкурса, распишемо и мотивишемо децу да заволе писање, темом “Пчиња мој завичај“ чиме би промовисалу Пчињу, а децу подстакли на писање, додала је Драгана Стаменовић.

У листу се налази и историја пчињске области, ослободилачких ратова, као и приче о црквама и манастирима са подручја Пчиње. Рецензенткиња листа „Глас Пчиње“ је професорка Стана Смиљковић.

Please follow and like us:
Друштво Култура