Канцеларија за младе : Савремене идеје у руралном окружењу

Лука Трајковић координатор Канцелрије за младе

Други састанак Стручне радне групе пројекта „Перспективе за младе у руралним срединама у Србији“ одржан је у Београду у Палати Србија, на коме је активно учествовао Лука Трајковић координатор Канцеларије за младе. Помоћница у Министарству туризма и омладине,  Ивана Антонијевић је на састанку представила најзначајније резултате и спроведене иницијативе након три године интензивног рада, истичући да можемо јасно да кажемо да се ситуација за младе у руралу мења.

Једна од кључних тема састанка коме су присуствовали представници Министарства туризма и омладине, Канцеларија за младе из целе Србије, као и националних и локалних удружења, била је и дискусија о томе како најбоље одговорити на потребе младих у руралним срединама.

-Сарадња датира од пре три године, када је Влада Републике Србије и Влада Немачке донела одређени програм који се тренутно спроводи а то је пројекат „Перспектива за младе у руралним срединама у Србији“. Тај пројекат обухвата низ различитих сегмената, пре свега осамостаљивање младих у руралним срединама и ту имамо мере које се тичу подстицања мера предузетништва руралног туризма и смоукључивање маргинализованих група, пре свега мислим на припаднике ромске националности повратнике. Они су имали прилике да покрену свој бизнис, да стекну нова знања и самим тим и вештине, истиче Трајковић.

Канцеларија за младе из Врања је део Стручне групе која и на првом састанку који је био одржан у јулу 2024. године,  активно учествовала и која има за циљ праћење и спровођење свих активности које се тичу савременијег живота младих у руралним срединама.

-Град Врање је узео учешће од 2024. године и оно пто ми спроводимо у том пројекту су простори у руралним срединама, у питању су села Бунушевац и Нерадовац. Потписани су уговори са Градом и ускоро се очекује реализација те иницијативе младих. Оно што такође град организује, односно у чему учествује јесте „Рурал зед“ то је такмичење пољопривредних школа, где организују своје бизнис планове и такмиче се са осталим пољопривредним школама у Србији. Још једна битна ствар за сам рурал и пољопривреду јесте то да, Град Врање треба да распише Јавне позиве за поједине подстицаје и што се тога тиче, млади ће имати увид, јавне расправе где ће млади моћи да искажу своја запажања, нагласио је координатор Канцеларије за младе у Врању.

Глас младих је веома важан, рекао је Лука Трајковић и додао да се програми креирају управо са циљем и на бази афирмисања и омогућавања бољих услова за младе.

Please follow and like us:
Друштво