Пред вама је пример како се један обичан излет претворио у грађанску иницијативу и формирање неформалне групе, под називом “Читај између зелених редова“. Циљ им је очување животне средине, пре свега врањских познатих излетишта, како би свима било лепше. Љубав према свом граду претворили су у конретне акције на очувању животне средине и некада најлепших врањских излетишта. Из тог ангажовања настала је и мапа, постављена на улазу у градски парк.
Сања, Ивана и Маја су се након једног излета са пријатељима, када су затекле омиљено излетиште Ћошку претворено у депонију, вратиле у град са пуним кесама отпада. Решиле су да не седе скрштених руку и да не критикују, већ да раде. Очистиле су тада Ћошку.
-Делимо сви огромну љубав према овом граду, из кога сви потичемо. Сва та излетишта, која смо и као млађи посећивали са родитељима, где су се они и венчавали, дубоко су у нашим срцима. Желимо да покренемо грађане, све који су били овде, који су ту и који одрастају, да препознају све оно што нам град даје, каже Ивана Стојановић, чланица неформалне групе “Читај између зелених редова.“.
Радили су у континуитету сваког викенда, све до короне. На шестом рођендану групе, дошли су на идеју да направе мапу најпознатијих врањских излетишта и културно-историјских споменика, да је доступна свима и да поред тешкоћа не стану на томе.
-У почетку као увек ту је подрша породице и пријатеља. Све смо саме финансирале, рукавице, кесе, маске, алкохол. Ово је први пут да смо се јавили на конкурс и добили средства. Донатор је ЕУ Ресурс центар, програм спроводи БОШ, а нама је велику логистичку подршку пружило Удружење грађана НЕКСУС из Врања и Град Врање, у смислу дозволе да мапу поставимо на главни улаз, код Градског парка. Код Града смо имали велико разумевање за пројекат, каже Сања Бундало координатор групе.
Кажу да ће наставити да се баве грађанским активизмом, јер сматрају да грађански активизам има снагу и потенцијал и може да покрене ствари у заједници.
-На свом примеру знам да уколико се грађани покрену постоји могућност да се неке ствари промене. Са друге стране немамо планове да се региструјемо, да прерастемо у неко удружење, наставићемо да делујемо као неформална група, каже Маја Антић-Јованов, чланица групе.
Довољно је за почетак да грађани воле свој град. да ураде нешто што је добро за њихов град. Ако имају добре идеје, нико неће бити против, додаје Маја.
Пројекат се реализује у оквиру пројекта “ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“ који Београдска отворена школа спороводи у партнерству са организацијама цивилног друштва: Новосадска новинарска школа, ЕНЕЦА, Ужички центар за права детета, Нова планска пракса, Сигурне стазе, Млади пољопривредници Србије и међународним партнером, Фондацијом Фридрих Еберт. Пројекат је подржан од стране Европске уније и биће реализован у периоду од 2023. до 2026. године.