
Данас се широм планете обележава Светски дан шума. Светски дан шума установљен је пре 54 године у циљу подсећања на њихов значај и да би се истакле бројне користи које човечанство има од њих. За Светски дан шума, изабран је 21. март, као дан јесење равнодневнице на јужној, односно пролећне на северној хемисфери, у знак прославе и обележавања три кључна аспекта шумарства: заштите, производње и рекреације.
Шуме су фабрике кисеоника на нашој планети. Овај дан све нас подсећа на обавезу очувања шума и шумских екосистема. Инспирише нас да предузимамо акције које ће нама и нашим потомцима оставити здраву животну средину и планету богату кисеоником. „Шумско газдинство“ Врање је Светски дан шума обележило чишћењем и припремом терена за садњу 40 садница црног бора у порти манастира Мртвица.
-У овом тренутку на неколико локација широм земље наше колеге обележавају на разне начине Светски дан шума. Ми из „Шумског газдинства“ Врање смо се одлучили да обележавање буде у склопу манастира Мртвица који је посвећен успењу пресвете Богородице и одлучили смо да учетвујемо у расчишћавању и сређивању површина које се налазе у склопу манастира, након чега ћемо засадити и двогодишње саднице црног бора, истакао Никола Новковић директор „Шумског газдинства“ Врање.
-Бескрајно им хвала и ово ће их све дочекати на небу, захвалила се мати Параскева из манастира Мртвица.
На 14 милометара од Владичиног Хана, у селу Мртвица налази се храм Успења Пресвете Богородице. Смештен је тако да пружа величанствен и незабораван поглед на околину. Шумски екосистеми спадају у најзначајније биоеколошке објекте на Земљи и у решавању проблема животне средине они су незаменљив чинилац који својим општекорисним функцијама остварују глобално дејство и имају велики биосферни значај.
-Садашња шумовитост наше земље износи 39,01 проценат, тако да се стање шума знатно побољшало последњих 15 година. Основни задатак свих запослених у ЈП „Србија шуме“ је пре свега заштита шуме, обнављање и заштита постојећег стања и повећање површине под шумама. Сваке године у годишњем плану повећавамо површине за пошумљавање и ове године имамо задатак да извршимо пошумљавање на 99,94 хектара, што значи да ћемо до краја године засадити преко 250.000 садница, нагласио је наш саговорник.
Економски значај шума је велики. Са сталним порастом потрошње дрвета у свету расте и њихов економски значај. Међутим, претерано коришћење шума довело је до константног смањивања површина под шумом и до деградације животне средине.
Због тога на данашњи дан би сви требало да размислимо о значају очувања шума и здраве животне средине у Србији и да о њима водимо рачуна не само 21. марта већ свих 365 дана у години.