
У Камерној сали Позоришта „Бора Станковић“ у Врању вечерас је отворена традиционална манифестација „Борини књижевни дани“, која се одржава писцу Борисаву Станковић у част.
Програм „Бориних кижевних дана“ је отворен представљањем романа “НГДЛ” Маринка Арсића Ивкова, овенчаног Ниновом наградом за најбољи роман на српском језику у 2024. години.
Шесте „Борине књижевне дане је отворио градоначелник Врања др Слободан Миленковић, истакавши задовољство што је овај догађај у част Боре Станковића постао традиција и што сваке године окупља велики број писаца песника, критичара и љубитеља књига.
Ово је прилика за разговар о књижевним делима, размену идеја и промоцију читања, али и прилика да се подсетимо лика и дела нашег највећег писца по којем је Врање надалеко познато, рекао је градоначелник.
– Станковић у својим делима осликава живот у Врању, српске обичаје и традицију. Често је био инспирисан својим родним крајем, а његов стил писања карактерише богат језик и дубока анализа људске психе.
Познат је по својим сликовитим описима и способности да дочара атмосферу и дух времена у којем је живео.
Бора Станковић оставио је значајан траг у српској књижевности и његово дело се и данас проучава и цени због велике уметничке вредности – рекао је Миленковић.
Присутне је поздравио и о програму манифестације говорио Зоран Најдић, директор Јавне библиотеке ,,Бора Станковић.
Након отварања, публици је представљен роман ,,НГДЛ”, аутора Маринка Арсића Ивкова, овенчан НИН-овом наградом за најбољи роман у 2024. години.
Наслов књиге је заправо скраћеница сентенце „Не дај голубу да лети“.
– Сам голуб је симбол мира и љубави с једне стране, а с друге је ту јунак који покушава да пронађе тог голуба и, нажалост, не успева због људи који су се окренули неким другим стварима.
Моја тема је, суштински, та да све што води ка љубави, миру и некој интими – нестаје – каже аутор.
О књизи су говорили књижевни критичари проф. др Александар Јерков, председник НИН-овог жирија за доделу награде и проф. др Предраг Петровић, књижевни критичар, професор на Филолошком факултету у Београду.
– Срећан тренутак једне књижевности почиње када се са јако тешком, непријатном и мучном темом, као што су деведесете, књижевност почиње помало да се шали, да јој се руга и уме да је превазиђе.
Зато овај роман, својим ироничким потенцијалом, пружа прилику да помислимо да ћемо се можда извући из онога што нас вуче унатраг и да ће књижевност проширити крила у 21. веку – сматра проф. Јерков.
– Овај роман управо нуди нешто виталистичко, тај спасоносни смех, једну карневалску слику света, слику једне велике позорнице на којој се непрестано смењују улоге и чини се да је свима нама, српском друштву и српској књижевности управо једна оваква хумористичка, али и у исти мах виталистичка перспектива, неопходна и важна – указује проф. Петровић.
Другог дана манифестације, биће представљен роман ,,Рањав и жељан”, нови животопис Боре Станковића, аутора проф. др Роберта Ходела.