Суша прети пољопривредницима, најугроженији исток и југ земље

Високе температуре до краја септембра

Пољопривредни стручњаци упозоравају да ће суше и високе температуре до краја септембра довести до проглашења елементарне непогоде. Посебно је угрожен југ и исток Србије, где плића земљишта не могу да задрже влагу, наговештавајући губитке приноса веће од 50%.

Суша има изузетно негативан утицај на приносе пољопривредних култура, изазивајући низ промена на биљкама које директно смањују њихову продуктивност. Недостатак воде у критичним фазама развоја биљке, као што су цветање или наливање зрна, може имати катастрофалне последице.

„Чини ми се да ће за кукуруз, рецимо, када говоримо о стратешким културама бити изузетно високе цене и као што су сада откупне цене воћа, као што је била трешња, била је изузетно висока цена вишње  пошто су смањени приноси, тако да очекујемо да ће то бити и са другим воћарским културама мало касније зато што их је све мање и мање“, казала је професорка Пољопривредног факултета у Београду Марија Ћосић.

Говорећи о мерама прилагођавања рекла је да је неопходно прилагођавати се климатским променама и да би то требало да буде државни и стратешки пројекат због тога што су то пројекти који захтевају огромна улагања.

„Када је у питању наводњавање, ту би требало да се формирају удружења корисника воде и да се наводњавање обавља тамо где је то могуће. Врло често људи обављају одређену биљну производњу, а да ту нема услова за примену наводњавања. Оно што наши пољопривредни произвођачи користе тренутно јесте избор различитих сорти хибрида које су толерантније на одређене климатске услове, узимају сортименте и културе које имају краћи период вегетације где ће ући у одређену критичну фенофазу пре него што дођу ове екстремне ситуације“, објаснила је Ћосићева.

Како стручњаци саветују, пољопривредници би требало да проактивно приступају изазовима суше. То укључује дугорочно планирање наводњавања, било кроз прикључење на постојеће системе или удруживање са суседима ради заједничких улагања у нове системе. Неопходно је пажљиво бирати сорте и хибриде који су доказано отпорнији на сушу и имају краћи период вегетације, што омогућава да се род формира пре екстремних врућина. Стручњаци такође препоручују оптимизацију агротехничких мера усмерених на очување влаге у земљишту, попут дубоког орања .  Без активне улоге пољопривредника, ризик од понављања последица суше остаће стална претња.

Please follow and like us:
Некатегоризовано