
Иако до септембра има још пар месеци, они чија ће деца кренути у први разред сада се пријављују за тестирање у својим школама. Полазак у школу је и за родитеље и за децу битан догађај у животу, а ми смо се потрудили да кроз савете педагога олакшамо ову транзицију.
Школска авантура почиње. Први школски дани – магични почетак једног потпуно новог поглавља у животу сваког детета. То је тренутак када се отварају врата знања, дружења и незаборавних авантура. Иако до септембра има још доста времена, родитељи будућих првака већ сада крећу у припреме за овај важан корак. Тестирање у школама, које је први званични контакт са школским системом, не представља само формалност, већ и драгоцену прилику да се боље разуме спремност детета за школске изазове.
Од 24. марта отворени су термини за тестирање будућих ђака првака на порталу еУправе, а отворена је могућност за све родитеље и да дете пријаве непосредно доласком у школу као и путем мејла.
Тестирање ће се вршити од 1. априла до 31. маја, а школа сама прикупља документацију детета, што родитељима олакшава посао. Само тестирање значи и упис у школу и то се обавља у истом дану.
– Тестирање не траје превише дуго, додуше, зависи од самог детета и од брзине његових одговора. Траје отприлике између двадесет минута и пола сата. Користимо једну стандардну батерију тестова која се користи свуда и која је стандардизована. Ми, стручно тај тест зовемо тест зрелости за школу и испитујемо кроз тај тест интелектуална зрелост детета, социјална и емоционална зрелост детета, каже Ивана Генов, педагошкиња.
Наша саговорница истиче да децу не треба посебно припремати за тестирање јер сва деца уредног развоја углавном знају да одговоре на питања на тестирању.
Будуће прваке на тесту углавном муче скупови и низови односно математичке способности, повезивање и логичко размишљање, али је свако дете индивидуа за себе и због тога родитељи не треба превише да се оптерећују резултатима тестирања.
– Не постоји могућност да дете не прође тестирање. Ја нисам до сада у пракси имала ситуацију да дете не освоји ниједан поен односно како се већ оцењује то тестирање. Углавном сва деца која су уредног развоја и која су вербална знају да одговоре на та питања и не постоји могућност да не прођу. Чак и ако су резултати слабији, односно ако су у најнижој категорији, то ништа не мора да значи с обзиром да напредовање код сваког детета је индивидуално, нека деца која су тестирана у априлу, до самог септембра напредују јер ту има пар месеци простора, додаје наша саговорница.
Родитељима се саветује да кад дођу на тестирање искористе прилику да са дететом прошетају школом, оду до учионица које су предвиђене за прваке и упознају дете са школским простором.
Такође се препоручује да им покажу где је улаз за ученике, а где за наставнике и да дете научи пут од куће до школе како би се страх од непознатог смањио, истиче наша саговорница.
Кроз тестирање, родитељи и стручњаци добијају драгоцен увид у спремност малишана за нове изазове, али и прилику да заједно створе подстицајно окружење за њихов развој.Овај период припреме треба да буде испуњен радошћу, разумевањем и подршком, како би сваки будући првак са осмехом и самопоуздањем кренуо у своју школску авантуру.