Изложба „Посебне јединице полиције из јужне и југоисточне Србије – 37. одред у заштити отаџбине“ у организацији Удружења ветерана Посебне јединице полиције. Отварању су присуствовали чланови породица погинулих бораца, али и велики број званица и грађана.
У Галерији Народног музеја у Врању свечано је отворена изложба под називом „Посебне јединице полиције из јужне и југоисточне Србије – 37. одред у заштити отаџбине“.
Изложбу чине фотографије 40 погинулих припадника које су урадили управо чланови Посебне јединице полиције на теренима.
– Са овог подручја је дато 40 живота у заштиту отаџбине и зато је припремљена ова изложба да би овај део Србије могао да се упозна са Посебним јединицама полиције. Удружење постоји од 2020. године и бави се неговањем традиције и борбом за борачка права, помоћи породицама погинулих. Могу рећи да су са подручја Врања, све породице погинулих косовску споменицу нашег удружења које следују погинулим припадницима, рекао је председник Удружења ветерана Посебне јединице полиције Саша Пантелић.
– У име Удружења ветерана Посебне јединице полиције, некадашњих припадника 37, 67. и 87. одреда ПЈП захваљујем се свима вама, посебно члановима породица наших припадника који су дали своје животе за отаџбину који су својим присуством увеличали отварање ове поставке, поручио је пуковник Срђан Илић, командир врањске чете, команде 37. одреда ПЈП.
У име руководства града, присутне је поздравио градски већник др Никола Поповић, који је присутнима пожелео срдачну добродошлицу.
– Сећамо се свих њих са посебним пијететом јер су положили своје животе за одбрану своје отаџбине. Стога се захваљујем свима који су допринели да изложба Посебне јединице полиције из јужне и југоисточне Србије буде реализована и представљена јавности. Град Врање ће увек бити ту да подржи активности Удружења ветерана Посебних јединица полиције јер су својим анагажовањем и акцијама штитили суверенитет и интегритет наше државе, поручио је Поповић.
Изложбу је отворио државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Антић.
– Све оно што су наши борци радили радили на територији Републике Србије у одбрамбеном рату који је вођен не само 1999. године и у Копненој зони безбедности 2001. и 2003. године него од распада Југославије, може служити на понос припадницима и војске и полиције. Наши полицајци и војници ниједним својим чином нису нарушили ниједну од међународних конвенција. Ми нисмо војска и полиција која је над било ким чинила злочине, ми смо народ над којим је извршен конструисани злочин и отворена агресија 1999. године и једина варијанта коју смо имали јесте да се бранимо, нагласио је Антић.
Стручни консултант у припреми изложбе били су ратни командант 37. одреда ПЈП пуковник Радослав Митровић Чегар, бригадни генерал Стојан Коњиковац 549. моторизоване бригаде и пуковник Миодраг Капор 72. специјалне бригаде. Организатор је Удружење ветерана Посебне јединице полиције.