Толеранција је лепа врлина која краси људе, омогућава нам да прихватамо различите од себе, а уједно је и слобода да имамо своје мишљење. Светски дан толеранције обележава се 16. новембра па смо на ову тему разговарали са децом и педагошкињом из ОШ „Вук Караџић“ у нашем граду.
Толеранција се учи од малена, у кући и школи и током живота се развија. Основце смо питали шта је за њих толеранција, како би они свом другу или другарици објаснили шта је толеранција, али и где су они учили о овој врлини.
– Толеранција је када поштујемо друге без обзира на њихов изглед, веру и понашање јер они нису бирали како ће да изгледају. Могу имати и психичке и физичке различитости и не треба да их понижавамо у друштву нити да причамо нешто лоше већ да их охрабримо како би се они лепше осећали, рекла нам је Софија Николић.
– Ја бих рекла да је једна лепа особина и да је то уважавање и поштовање другачијих од нас. Другови могу бити толерантни према нама тако што ће нас разумети, подржати и имати времена за нас, додаје Милица Стаменов.
– Ја сам о толеранцији учио кући и у школи од наставника, истиче Лазар Станковић.
– За мене толеранција представља поштовање, уважавање и разумевање различитости и туђих мишљења, када не дискриминишемо и не дајемо негативне коментаре на основу туђег изгледа или понашања зато што оно није исто као наше, додаје Миона Стаменковић.
Толеранција је хармонија у различитости. Једна лепа врлина која нас карактерише као људе и која нам омогућава да прихватимо друге и њихове жеље, амбиције, хтења иако се то не поклапа са нашима. Уједно је и слобода да имамо своје мишљење, али и да прихватимо туђе, поручује педагошкиња ОШ „Вук Караџић“ Ивана Генов.
– Малој деци на том најнижем календарском узрасту најлакше је објаснити кроз приче о толеранцији. Позивамо родитеље да што више читају деци приче о толеранцији као што је на пример ‘’Ружно паче’’ где се говори о оним лепим особинама које касније добија лабуд, а и шта је све прошао док је био ружно паче, поручује Ивана Генов.
Нетолеранција је основа за све видове сукоба, како физичке тако и вербалне. Осврнули смо се и на вршњачко насиље које је последњих година све већи проблем.
– Толеранција нам помаже да избегнемо и вршњачко насиље и неке друге сукобе. Толеранција је нешто што се учи и у кући и кроз неке наставне и ненаставне активности као и кроз обележавање ових датума. Деца су данас толерантна, не можемо рећи да нису. Лако прихватају вршњаке које су другачији од њих и желе да им помогну и да их интегришу у своју вршњачку групу. Мање су толерантни на оне изазове које им долазе кроз пубертет када свако жели да задобије неку позицију у одељењу, у друштву и тада долази до мало нижег степена толеранције, додаје наша саговорница.
У сусрет Светском дану толеранције, децо, родитељи, и сви они одрасли, потрудите да будете толерантни сваког дана, гајите и негујте ову особину јер је она богатство разноликости, порука је наших саговорника.