
Сваке године 20. марта обележава се Национални дан борбе против рака дојке, болести која нажалост погађа велики број жена у нашој земљи. Управо зато, данас посвећујемо пажњу овој важној теми. У нашем прилогу сазнаћете који су то фактори ризика, о доступним скрининг програмима и најважније, о значају превенције, која може спасити живот.
Узроци за настанак карцинома дојке су бројни као што су бројни фактори ризика као што је употреба алкохола, пушење, генетска предиспозиција, физичка неактивност, што не значи да ће жене које имају ове факторе сигурно да оболе и обрнуто.
Оно што је сигурно јесте да превентивни прегледи могу да сачувају живот јер уколико се карцином открије у почетној фази шансе за излечење су велике.
– Обележавањем овог дана желимо да подигнемо свест људи о значају ове болести која је изузетно распрострањена и у свету и код нас. Бројке говоре да имамо преко милион и 700 хиљада новооболелих жена у свету, а више од пола милиона изгуби битку са овом болешћу. У Европи је та бројка негде око 137 хиљада умрлих годишње, а ми у Србији смо на неславном месту по броју умрлих јер смо у врху у Европи. Због тога је битно да говоримо о овој болести коју ако откријемо на време можемо у преко 90% случајева да потпуно излечимо, каже др Јелена Станковић.
Ситуација у нашем округу је такође лоша. Годишње имамо око сто новооболелих жена, а тридесетак жена изгуби битку са овом болешћу.
Иако је највећи број оболелих и умрлих жена старосне доби од 50 до 69 година, има и млађих оболелих жена па је апел упућеним свим женама да се редовно контролишу и да ако нису скоро биле на прегледу, одмах закажу исти.
– На територији Пчињског округа једино је град Врање кренуо са скрининг мамографијом. Када говоримо о том организованом скринингу ту се позивају жене од 50 до 69 година живота, зато што се у том добу највише јавља карцином дојке. Оне се позивају телефонски или путем писма зависи од организације и оне долазе на договорени термин мамографије, уради се преглед који кратко траје и нема чекања у ходницима, што ми углавном не волимо, додаје др Станковић.
Неки од симптома на које се мора хитно отићи лекару су оток дојке, промена боје коже, постојање квржица, као и појава наборане коже или било какав исцедак из брадавице.
За све друго се има времена, осим за бригу о здрављу, па се често чује „Ја сам здрава ништа ме не боли“, поручује наша саговорница. Углавном када почне да боли, говоримо о каснијим стадијумима болести код којих је излечење много теже, закључује др Станковић.