У току је Европска недеља борбе против рака грлића материце која се у Србији одржава по деветнаести пут. Вакцина против ХПВ вируса доступна је у Србији већ две и по године, а о томе какав је одзив за ову вакцину у нашем округу говорио је епидемиолог Завода за јавно здравље др Бранислав Стојнев.
Вакцина против ХПВ вируса се код нас употребљава од средине 2022. године. Још увек је у програму препоручене вакцине о трошку фонда, али се очекује да ускоро уђе у календар обавезне имунизације јер има подршку и онколога и гинеколога, рекао је епидемилог др Бранислав Стојнев.
– За сада се даје код деце од навршених 9 до 19 година живота. До 14 година иде у две дозе са размаком од шест месеци, а са навршених 15 година иде у три дозе по шеми 0-2-6 месеци. Може се дати и имунокомопромитованим особама. уколико млада девојка затрудни, а примила је вакцину то нема никаквог ефекта по плод, али ће се друга доза одложити када прође трудноћа, такође уколико је почела да доји то није никаква индикација. И особа која је имала сексуалну активност, а имала је инфекцију једним типом ХПВ, то не утиче на ефикасност вакцине јер она утиче на друге типове овог вируса, наглашава др Стојнев.
Ова вакцина не садржи ДНК вирусе, деветовалентна је и штити од нискоризничних вируса 6 и 11, али и од високоризичних који доводо до преканцерозе и појаве карцинома то су 16 и 18, затим и типови 31,33, 45, 52 и 58.
Наш саговорник додаје да је ова вакцина и од стране Глобалног саветодавног одбора за вакцинацију оцењена као високо ефикасна и безбедна вакцина.
– Од јуна 2022. године од када је ова вакцина у употреби, мали је одазив и тиме се не можемо похвалити. Апликовано је 613 доза на нивоу округа, а на залихама имамо 149 доза, то је извештај закључно са 17. јануаром ове године. Оно што је битно јесте да су мере примарне превенције јако битне, а ту спада вакцинација. Мере секундарне вакцинације су организовани скрининг папа николау тестом који се ради код изабраних гинеколога, додаје др Стојнев.
У врањском Заводу за јавно здравље постоји ПСР лабораторија у којој се може открити геном самог вируса односно може се урадити генотипизација и да се види о ком типу вируса је реч.