У свечаној сали Гимназије „Бора Станковић“, отворена је десета по реду Књижевна колонија, у организацији Народног универзитета Врање. Након свечаног отварања, у наставку вечери је представљена најновија књига проф. др Сунчице Денић ,,Селфи из Бергена“.
Књижевна колонија Врање дошла је до свог десетог издања и првог јубилеја.
Сваке године, овај догађај у Врању окупља врсне књижевне ствараоце, критичаре, издаваче и друге учеснике књижевног живота, рекао је отварајући ову литерарну манифестацију заменик градоначелника Врања Милан Илић.
– Ово је прилика за промоцију нових дела, размену искустава и идеја и дружење са читалачком публиком.
Такође, ова манифестација је од изузетног значаjа за ученике основних и средњих школа, коjи ће бити у прилици да се друже са врсним књижевницима кроз интерактивне радионице, а уједно стекну и прошире своја знања – истакао је Илић и додао да ће градско руководство наставити да подржава Народни универзитет у остваривању даљих циљева.
Директорка Народног универзитета, Катарина Милановић је исказала задовољство због десетогодишњице књижевне колоније и нагласила да је овај јубилеј доказ да књижевност наставља да спаја људе, инспирише и обогаћује наш културни простор.
– Врање је град са богатом књижевном традицијом и овај догађај је још један доказ да наша заједница негује и подстиче књижевно стваралаштво.
Поред књижевних вечери, традиционално организујемо интерактиовне радионице за основце и средњошколце, кроз које желимо да подстакнемо младе да се упусте у свет књижевног стваралаштва – казала је директорка.
Прво вече Књижевне колоније, на којем је модератор била Оливера Ђорђевић, професорка српског језика и књижевности, било је посвећено представљању нове књиге проф. др Сунчице Денић ,,Селфи из Бергена“.
– Ова књига је роман, или како су већ регистровали. књига прича, у којој је реч о свима нама.
Она је уопштена, иако се везује за топос, најпре за Косово и Метохију, као и за неке друге просторе, као што је Врање, она није историјска прича, него је једна стварност садржана у свима нама, али је најпре реч о Косову и Метохији – каже ауторка.
„Селфи из Бергена“ одговара на најмање три изазова са којима се савремена српска књижевност сусреће, указује уредник Српске књижевне задруге, Никола Маринковић.
– Први је формалне природе, како исприповедати један роман о великој теми у 21. веку, а да он делује уметнички уверљиво и да не буде, просто речено, досадан.
Други изазов на који овај роман одговара је како пребродити ту трауму приповедања о Косову данас, јер некада је приповедати о Косову значило приповедати о ослобођењу заветних земаља, па приповедати о победи, а данас, богами, морамо приповедати о трпљењу, па и о надвладавању пораза.
И, коначно, ово је роман који у себи сажима неке проблеме савремене књижевне сцене у Србији због тога што приповедање и писање о одређеним темама можда било мање пожељно, дакле у питању је сложено књижевно дело, невеликог обима, али веће уметничке вредности – каже Маринковић.
Друге вечери Књижевне колоније представљају се млади Александра Јовановић и Стеван Милошевић.