У здравом духу, здраво тело: Ментално здравље

Душевно или ментално здравље је стање складног психичког и социјалног функционисања личности које подразумева одсуство душевних поремећаја, али и изражених сукоба у личном и социјалном животу са нежељеним последицама. Ментално здравље је ниво психолошког благостања или одсуство менталних болести.

Ментално здравље се односи на укупну емоционалну, психолошку и друштвену добробит особе. Ментално здравље утиче на то како људи мисле, осећају и делују. Добро ментално здравље помаже људима да доносе здраве изборе, остваре личне циљеве, развијају здраве односе и суочавају се са стресом.Лоше ментално здравље није исто што и душевна болест. Менталне болести укључују много различитих стања, на пример, посттрауматски стресни поремећај (ПТСП), биполарни поремећај и шизофренију. Особа може имати лоше ментално здравље и нема дијагнозу душевне болести.Ако живите са ХИВ-ом, важно је да водите рачуна о свом физичком здрављу и менталном здрављу.

Стресови у свакодневном животу могу да утичу на наше ментално здравље. Ако из стреса произађе депресија онда је потребно затражити лекарску помоћ.

Гостујући на Радио телевизији Врање неуропсихијатар доктор Слободан Стаменковић рекао је да је стрес универзални појам и да не спада у ред патологије и саставни је део живота. Што је живот сложенији и темпо живота бржи , више смо изложенији стресогеним ситуацијама. Однос према стресу, да га лечи и излечи није само посао лекара него и читаве друштвене заједнице, каже др Стаменковић. Постоје неке стресогене ситуације које код неких људи остављају мању штету на ментално здравље док код неких остављају озбиљније проблеме. Акутни стрес није опасан за разлику од хроничног, који нема велики интентитет али има континуитет, закључује др Стаменковић.

Веома је важно да уз лекарску помоћ особа са менталним проблемом што пре крене са терапијом.

У психијатрији постоје врло јасни критеријуми за давање одређених лекова. Постоје болести које не могу без лекова и где су избор број 1, пре свега мислим на тешке душевне болести каже др Стаменковић, али то исто важи и за депресивне болести. Најбоље је што пре открити узроке и уз психотерапијске процедуре решити проблем и зато је психотерапија поред лекова значајан део психијатрије, наглашава др Слободан Стаменковић специјалиста психијатрије и додаје да леком може да се смири особа али де се не може решити њен или његов проблем и зато је психотерапија веома важна.

Ментални проблеми могу да изазову и психосоматске болести а то значи да због психе страда соматика односно тело преко одређених  контролних механизама који долазе из мозга и пре свега утичу на жлезде са унутрашњим лучењем и тиме се таргетирају поједини органи.

Када је повећана функција тих жлезди онда оне отпустају више хормона катехоламине, који нападају поједине органе и долази до оштећења тих органа као што су најпознатије психосоматске болести ако иде преко надбубрега лучи се кортизол а кортизол делује на дигестивни тракт, повећава се киселост и смањује отпорност желуца и јављају се улкуси, разни чиреви на желуцу и дебелом цреву.

Доктор каже да  је кортизол одговоран и за панкреас и додаје да дугогодишње трпљење и проживљавања стресогених ситуација може изазвати појаву шећерне болести , закључује др Стаменковић.

У данашње време би требало више да радимо на менталној кондицији и да не стављамо проблеме испод тепиха већ се суочити уколико их имамо, закључује др Стаменковић.

Please follow and like us:
У здравом духу здраво тело