“Нисмо невидљиви“ поручују особе са аутизмом

Светски дан особа са аутизмом на градском шеталишту

Светски дан особа са аутизмом сваке године се обележава 2. априла са циљем подизања свести о људима са аутистичним спектром поремећаја. Ове године национална кампања је већ почела У Београду и трајаће целе недеље, док је у Врању овај дан обележен низом активности на градском шеталишту.

Удружење особа са аутизмом “Говори гласно“ организовало је забавно-рекреативну радионицу поводом Светског дана особа са аутизмом. На градском шеталишту окупили су се чланови, родитељи, пријатељи удружења који су послали гласну поруку “Нисмо невидљиви“’, што је и слоган овогодишњег Дана особа са аутизмом.

-Сваке године нисмо невидљиви, трудимо се стварно да будемо видљиви и да мотивишемо, не само нашу децу чланове и њихове родитеље, већ цео град, јер кад се види да нас има у толиком броју и да је потреба велика, мислим да треба да заживи нешто што је стална потреба, приоритет и што ће значити читавом друштву, каже Данијела Савић, председница Удружења “Говори гласно.“

-Надам се да ће ова наша акција да донесе побољшање положаја деце и особа са аутизмом. Све институције препознају проблем и надам се да ће то у будућности бити у много већој мери и да ћемо остварити нека системска решења која су неопходна за даљи развој и напредак деце, додаје Зенко Кадријевић из Удружења “Говори гласно.“

Овога пута акценат је био на спортским активностима које чланови Удружења “Говори гласно“ реализују континуирано у сарадњи са Спортским удружењем “Заједно.“ Тако деца са аутизмом из удружења, али и Школе за основно и средње образовање “Вуле Антић“ имају тренинге три пута недељно.

-Физичка активност је битна у сваком сегменту живота, па и са децу са аутизмом. Они су веома моторички слаби и кроз ове игрице и полигоне покушавамо да ту моторику усавршимо. Развој моторике је врло важан и за њихов говор, каже Миодраг Николић из  Спортског удружења “Заједно.“

Овогодишње обележавање Светског дана свести о аутизму настоји да пружи истински глобални преглед стања из перспективе самих особа са аутизмом. Упркос бројним акцијама до сада, чини се да јавност и даље ово стање не разуме у потпуности. Од изузетне је важности да доносиоци одлука и друштво у целини стекну боље разумевање аутизма и да делују у смеру уклањања постојећих препрека које спречавају пуну инклузију и учешће особа са аутизмом у друштву.

Please follow and like us:
Друштво