Пуне руке посла за ватрогасце због пожара на отвореном

Ведран Ташковић, начелник Одељења за ванредне ситуације Врање

Летњи период и високе температуре су период повећаног броја на отвореном. У току јучерашњег дана преко 600 пожара било је на територији читаве земље. Како превенирати ове пожаре, али и како реаговати када приметите пожар.

 У целој Србији у првих шест месеци било је 4 700 пожара. На територији нашег округа имамо 709 интервенција у првих шест месеци, од тога је 500 интервенција на отвореном простору.   У тим интервенција повређен је један ватрогасац и четири особе, рекао је за наш програм  Ведран Ташковић, начелник одељења за ванредне ситуације у Врању. 

Јучерашњи дан je за ватрогасце у читавој земљи био је изазован јер је било 628 пожара.

– Ми смо јуче имали на територији општине Прешево где је горела борова шума и ту се стиче утисак према ономе што  затичемо на терену да је у питању намерна паљевина. Ми ћемо покушати да реагујемо, Министарство унутрашњих послова је на терену и покушава да нађе поручионица, али је у оваквим ситуацијама јако тешко наћи почионица, рекао је Ведран Ташковић, начелник Одељења за ванредне ситуације у Врању.

По Закону за заштиту од пожара, паљење стрништа и ниског растиња је забрањено и предвиђене су новчане казне за почионице. Наш саговорник истиче да је паљење жетвених остатака јако опасно и по људске животе и по материјална добра.

Формирани су тимови који обилазе терен пре свега поред аутопута како услед неког пожара не би дошло до застоја саобраћаја у току туристичке сезоне када су веће гужве на путевима.

– Још један фактори који нам не иде у прилог је што нам нико више не дојављује пожаре. Људи прођу и помисле па јавио је већ неко и не реагују и онда ми сазнамо за пожар тек када то буде пожар по неколико километара у линији. То су територије које су ван градске, сеоске, где су удаљене махале и немамо становништво или је то по један мештанин, истиче Ташковић.

Уколико приметите пожар одмах  позовите 193 и објасните приближну локацију пожара. Од великог је значаја да неко сачека ватрогасце и покаже им терен јер мештани најбоље познају своја атаре својих села и могу да буду од велике користи.

У летњим месецима велику опасност представљају и депоније где при високим температурама долази до пожара, додаје Ташковић и истиче да је са представницима свих релевантних инстутуција одржан састанак на којем је о томе било речи о овом проблему.

Please follow and like us:
Друштво