
Због различитих околности и фактора, каријес и друге болести зуба се јављају у све млађем узрасту деце, рекла је за наш програм др Весна Глишић Протић, стоматолог у Предшколској установи „Наше дете“. У Недељи здравља уста и зуба посетили смо стоматолошку ординацију вртића „Наше дете“ да проверимо како се здравствени и образовни посленици боре са овом појавом.
Здраве животне навике се формирају у најранијем добу и то важи и за здравље уста и зуба.
Систем здравствене заштите предвиђа бесплатне стоматолошке услуге за сву децу у предшколском узрасту, које се спроводе у стоматолошкој амбуланти у вртићу „Наше дете“ Предшколске установе у Врању.
Др Весна Глишић Протић која ради са малишанима од оснивања амбуланте, каже да је здравље уста и зуба најмлађих на задовољавајућем нивоу до треће године старости, а већ од четврте почиње појава кварних зубића.
Она додаје да конзумирање сланих и нарочито слатких грицкалица, којих је на тржишту у изобиљу, утиче на појаву каријеса у тако раном животном добу, док хигијенске навике најмлађих нису устаљене.
– Ми се у вртићу трудимо да те навике развијамо, што нам је на првом месту и трудимо се да већ те прве кариозне промене санирамо овде.
Деца од млађег узраста почињу да долазе, да поправљају зубиће, да се навикавају на зубаре, да виде да то није ништа страшно, да не боли и да боли више ако се не перу зуби и не одлази се у стоматолошку ординацију – указује докторка.
На здравље уста и зуба утиче и навика да се деца успављују са флашицом са млеком и цуцлом, што није добро, додаје наша саговорница.
– То стално причамо, чим деца почну да добијају зубе, одмах да се склони флашица и да се иде на конкретно, из шољице или чаше.
Ми то у вртићу спроводимо, а колико се примењује код куће, нисам сигурна, али се ми трудимо, радимо систематске прегледе и сарађујемо са родитељима – указује др Весна.
Због разноразних околности, данашња деца имају нешто слабији имунитет од ранијих генерација, што такође утиче и на лошије стање здравља зуба, оцењује докторка.
Образовно-васпитни рад је такође од врло великог значаја, тако да се у вртићима деци од најмлађег узраста говори о значају очувања здравља зуба, о исправним хигијенским навикама и значају правилне исхране.
– Научили смо како се перу зуби, перу се горе – доле и доле – горе, како кад киша пада и кад трава расте.
Мање треба да се једу слаткиши, а више воће и поврће – преноси нам Сташа оно што су научили у вртићу она и њени другари.
Код већине популације је генерацијама усађен страх од зубара и једна од мисија стоматолога који раде са најмлађима је да ту фаму разбију тиме што ће им објаснити да је ординација једнако пријатно место као и радна соба, те да се у њој ради на побољшању здравља и лепоте сваког од њих, наводи др Весна Глишић Протић.