Мање беба у Врању него лане

Биљана Крстић, матичарка

Од почетка године, број новорођене деце на територији Врања је 250, што је мањи пад у односу на исти период лане, док је број умрлих особа 233, једнако као и прошле године, рекла је за РТВ Врање матичарка Биљана Крстић.

Присутан је тренд благог пада броја новорођених беба, али охрабрује податак да је та бројка и даље већа од броја умрлих лица на територији града.

Негативни демографски трендови у нашој земљи видљиви су већ неколико деценија и то представља један од највећих друштвених проблема.

Схватајући његову комплексност, држава настоји да се, преко Министарства за бригу о породици и демографију, разноврсном палетом мера хвата укоштац са неповољном ситуацијом.

Ипак, како су мере системског карактера, ефекат дају на дужи временски период, а у међувремену, негативни демографски токови се настављају или у бољем случају, показују стагнацију.

Републички завод за статистику је објавио да је од почетка године, на националном нивоу, присутан пад броја новорођених, али и умрлих лица.

Веома слична ситуација је и на територији града Врања, рекла је за РТВ Врање матичарка Биљана Крстић.

– Од почетка године до сада, имамо 250 уписа у Матичну књигу рођених, што је двадесетак уписа мање у односу на исти период лане.

Што се тиче уписа у Матичну књигу умрлих, има их 233, што је јако близу, мада би сви волели да књига рођених броји много више уписа – наводи матичарка.

Током 2024. године, град је постао богатији за 1.188 новорођених беба, док је умрлих лица било 868.

Присутан је тренд благог пада броја новорођених беба, али охрабрује податак да је та бројка и даље већа од броја умрлих лица на територији града.

Важан податак за локалну демографију је и број склопљених бракова који показује колико породица своју будућност везује за Врање.

Од почетка године, број уписа у Матичну књигу венчаних је на нивоу бројке од прошле године, каже наша саговорница.

– У овој години, до сада, имамо 67 склопљених бракова, мада је сад време поста и та бројка је пала, тако да очекујемо да ће након Ускрса бити знатно виша.

Венчања су, иначе, бројнија у летњем периоду, све до септембра и октобра, када је „сезона венчања“.

Укупан број венчања за протеклу годину био је 430, што није баш пуно, али се надамо да ће их ове године бити више – указује Биљана Крстић.

Када је реч о именима која добијају новорођени Врањанци, наша саговорница указује да пролази тренд врло кратких имена од три или четири слова, а преовлађују имена светаца, попут Павла, Луке, Јована и Петра, док су најпопуларнија женска имена такође везана за традицију – Софија, Милица и Анђелија.

Има и мање уобичајених имена за девојчице, каква су Искра, Тиса или Дрина.

Please follow and like us:
Друштво