Дан матерњег језика: Чувар идентитета и културе

Фото: Министарство за људска и мањиска права и друштвени дијалог

Међународни дан матерњег језика обележава се 21. фебруара од 1999. године када је одлуком Унеска овај дан установљен у знак сећања на студенте који су 21. фебруара 1952. године изгубили животе у Даки у Пакистану тражећи признавања свог матерњег бенгалског језика.

Овај дан се обележава како би се указало на то колико је важно да негујемо свој матерњи језик, али и колико је важно да поштујемо друге језике, каже професорка српског језика Жаклина Младеновски.

С обзиром да ради са децом упитали смо је како младим нараштајима усадити љубав према матерњем језику.

– То наизглед делује једноставно, али то је један мукотрпан рад. Мислим да ми као друштво треба да преузмемо одговорност. Школа ту и показује одговорност јер се кроз наставне и ваннаставне активности говори деци и ми им објашњавамо колико је битан и значајан матерњи језик и да су они ти који тај матерњи језик чувају и да је то део нашег народа и да ми без језика не можемо да опстанемо, поручује Младеновски.

Професорку смо  упитали и колико употреба англицизама утиче на матерњи језик и младе који их све више користе у свакодневном говору.

– Ово дигитално доба и друштвене мреже су наметнуле такву врсту комуникације па је њима много лакше да користе енглеске изразе и да их прилагоде неком свом начину изражавања, јер мисле да ће тако звучати модерније међу својим друговима. Ту је важно да их ми усмеравамо да свој језик и своје изражавање треба граде на језику којим су писали наши највећи писци, каже професорка Младеновски.

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог је саопштило да је Влада Србије посвећена неговању матерњег језика, како већинског народа, тако и језика националних мањина јер је свесна да је језик од изузетне важности за очување и развој идентитета сваког појединца. Како се наводи, Србија је 2006. ратификовала Европску повељу о регионалним и мањинским језицима Савета Европе, чиме је показала жељу да допринесе заштити и очувању мултикултурализма и вишејезичности у Србији.

Please follow and like us:
Друштво Образовање